U.S. Team Members

G

                                                Year             Championships             Team          Event            Place        Position

Meghan Gaab		2003	Junior Champ.	Wmn Jr.	1x	15th	1
Andrew Gaard		2014	Junior Champ.	Men Jr.	4+	11th	3
			2015	Junior Champ.	Men Jr.	8	2nd	3
David Gabel		2001	World Champ.	Men Sr.	2x	13th	2
Katrina Gagnon		2005	Junior Champ.	Wmn Jr.	2x	15th	2
Jason Gailes		1993	World Champ.	Men Sr.	4x	13th	3
			1994	World Champ.	Men Sr.	2x	13th	2
			1995	Pan Am Games	Men Sr.	2x	4th	1
			1995	Pan Am Games	Men Sr.	4x	2nd	3
			1995	World Champ.	Men Sr.	4x	6th	3
			1996	Olympic Games	Men Sr.	4x	2nd	4
James Galgon		1974	Junior Champ.	Men Jr.	8	9th	5
			1982	World Champ.	Men Sr.	2+	6th	2
			1983	World Champ.	Men Sr.	2+	12th	1
Joseph Galgon		1974	Junior Champ.	Men Jr.	8	9th	3
Andrew Gallagher	2011	World U23	Men	4x	4th	3
			2013	World Champ.	Men Sr.	4x	13th	4
Arthur A Gallagher	1940	Olympic Games	Men Sr.	4+	no race	1
			1948	Olympic Games	Men Sr.	2x	elim.	1
Vincent J Gallagher	1920	Olympic Games	Men Sr.	8	1st	7
Meghan Galloway		2013	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	5th	3
			2014	Junior Champ.	Wmn Jr.	2-	3rd	1
Campbell R Galt		1966	World Champ.	Men Sr.	Team		Boatmn
			1967	Pan Am Games	Men Sr.	Team		Boatmn
Gil Gamble		1976	Junior Champ.	Men Jr.	Team		Alt.
Stephen Gantz		1993	World Champ.	Men Lt.	8	elim.	4
			1994	World Champ.	Men Lt.	8	5th	8
			1995	Pan Am Games	Men Lt.	8	1st	8
			1996	World Champ.	Men Lt.	8	7th	2
Daniel Garbutt		1998	Nations Cup	Men Sr.	4x	10th	4
Matthew Garbutt		1993	Junior Champ.	Men Jr.	4+	5th	4
Alfie Gardner		1969	Junior Champ.	Men Jr.	8	3rd	3
Charles Gardiner	1977	Junior Champ.	Men Jr. 2+	elim.	2
			1978	Junior Champ.	Men Jr.	4+	12th	4
			1981	World Champ.	Men Lt.	Team		Alt.
Ian Gardiner		1967	Pan Am Games	Men Sr.	8	1st	8
			1967	European Champ.	Men Sr.	8	2nd	8
James A Gardiner	1955	Pan Am Games	Men Sr.	2x	1st	2
			1956	Olympic Games	Men Sr.	2x	2nd	2
Alfie Gardner		1970	Junior Champ.	Men Jr.	8	4th	5
James A Gardner		1968	Olympic Games	Men Sr.	Team		Ast Mgr
Peter VW Gardner	1973	European Champ.	Men Sr.	Team		Ast Mgr
			1974	World Champ.	Men Lt.	8	1st	Coach
			1975	World Champ.	Men Lt.	8	2nd	Coach
			1977	World Champ.	Men Sr.	8	6th	Coach
			1978	World Champ.	Men Sr.	Team		Coach
			1980	Olympic Games	Men Sr.	Team		Coach
			1983	World Champ.	Men Lt.	8	5th	Coach
			1984	World Champ.	Men Lt.	8	5th	Coach
Sarah Garner		1987	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	4th	7
			1988	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	4th	1
			1988	Nations Cup	Wmn	8		1
			1989	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	5th	4
			1996	World Champ.	Wmn Lt.	1x	3rd	1
			1997	World Champ.	Wmn Lt.	1x	1st	1
			1998	World Champ.	Wmn Lt.	2x	1st	2
			1999	World Champ.	Wmn Lt.	2x	2nd	2
			2000	Olympic Games	Wmn Lt.	2x	3rd	2
Richard Garrard		2000	Olympic Games	Men Sr.	1x	8th	Coach
Niles Garratt		2011	World U23	Men	4+	6th	3
Leslie	Garret		1997	Nations Cup	Wmn Sr.	4	5th	4
			1998	Nations Cup	Wmn Sr.	4	2nd	2
Sarah Garrett		1996	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	4th	2
Kevin Garrity		1999	Junior Champ.	Men Jr.	4+	11th	3
James Garvey		2001	Junior Champ.	Men Jr.	8	7th	3
Mike Gasch		1973	European Champ.	Men Sr.	4+	4th	Coach
Gregory G Gates		1948	Olympic Games	Men Sr.	4	3rd	2
Richard Gaughan		1983	Pan Am Games	Men Sr.	Team		Boatmn
John Gault		1971	Junior Champ.	Men Jr.	4-	12th	1
Scott Gault		2005	World U23	Men Sr.	4-	4th	4
			2006	World Champ.	Men Sr.	4+	4th	3
			2008	Olympic Games	Men Sr.	4x	5th	4
			2010	World Champ.	Men Sr.	4x	8th	4
			2011	World Champ.	Men Sr.	4-	4th	3
			2012	Olympic Games	Men Sr.	4-	3rd	4
Joshua Gautreau		2011	Pan Am Games	Men Sr.	4-	7th	4
Anne Gayman		2004	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	7th	3
			2005	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	4th	2
Joseph P Gaynor, III	1974	World Champ.	Men Lt.	8	1st	2
Christopher Gear	2007	Junior Champ.	Men Jr.	4	14th	2
Charlotte Geer		1980	Olympic Games	Wmn Sr.	2x	no race	2
			1981	World Champ.	Wmn Sr.	2x	5th	2
			1982	World Champ.	Wmn Sr.	4x	4th	1
			1983	World Champ.	Wmn Sr.	4x	5th	2
			1984	Olympic Games	Wmn Sr.	1x	2nd	1
Julia Geer		1976	Olympic Games	Wmn Sr.	4+	6th	1
			1977	World Champ.	Wmn Sr.	4x	8th	3
			1979	World Champ.	Wmn Sr.	2x	5th	2
			1980	Olympic Games	Wmn Sr.	2x	no race	1
			1981	World Champ.	Wmn Sr.	2x	5th	1
			1982	World Champ.	Wmn Sr.	1x	6th	1
			1983	World Champ.	Wmn Sr.	4x	5th	4
			1984	Olympic Games	Wmn Sr.	2x	6th	1
James Gegeckas		1975	Junior Champ.	Men Jr.	4+	10th	2
Hilary Gehman		1999	World Champ.	Wmn Sr.	4x	4th	1
			2000	Olympic Games	Wmn Sr.	4x	5th	1
			2001	World Champ.	Wmn Sr.	4x	3rd	3
			2002	World Champ.	Wmn Sr.	4x	7th	3
			2003	World Champ.	Wmn Sr.	4x	6th	1
			2004	Olympic Games	Wmn Sr.	4x	5th	2
Daniel	L Gehn		1987	Pan Am Games	Men Sr.	4	2nd	2
			1987	World Champ.	Men Sr.	Team		Alt.
John E Geiger		1900	Olympic Games	Men Sr.	8	1st	5
Bryan Geist		2003	Junior Champ.	Men Jr.	4+	4th	1
Julia Gelfano		1999	Junior Champ.	Wmn Jr.	4x	12th	3
Louis Gellerman		1960	Olympic Games	Men Sr.	Team		Alt.
Terrie Gellner		1977	World Champ.	Wmn Sr.	8	7th	1
Sarah Gengler		1985	World Champ.	Wmn Sr.	8	4th	4
			1986	World Champ.	Wmn Sr.	8	4th	7
			1987	World Champ.	Wmn Sr.	8	2nd	4
			1988	Olympic Games	Wmn Sr.	4+	5th	4
			1990	World Champ.	Wmn Sr.	4	5th	3
			1990	World Champ.	Wmn Sr.	8	2nd	4
			1991	World Champ.	Wmn Sr.	8	4th	4
			1992	Olympic Games	Wmn Sr.	8	6th	5
Michael Gennaro		2007	Junior Champ.	Men Jr.	8	5th	1
			2009	World U23	Men	4-	2nd	1
			2010	World U23	Men	8	2nd	8
			2011	World U23	Men	8	1st	8
			2011	Pan Am Games	Men Sr.	2-	1st	2
			2011	Pan Am Games	Men Sr.	8	1st	8
			2013	World Champ.	Men Sr.	4-	3rd	4
			2014	World Champ.	Men Sr.	4-	2nd	2
			2015	World Champ.	Men Sr.	8	7th	2
Monica George		2011	Pan Am Games	Wmn Sr.	2-	2nd	2
Stephen George		1997	World Champ.	Men Sr.	2x	14th	2
Stephen George		2014	World U23	Men	4x	15th	2
Jacob Georgeson		2014	World Champ.	Men Lt.	4x	7th	4
Augustus S Geotz	1928	Olympic Games	Men Sr.	2+	elim.	1
Lawrence J Geracioti	1955	Pan Am Games	Men Sr.	Team		Trainr
Robert B Gerhardt	1924	Olympic Games	Men Sr.	4+	3rd	3
Kristen Gerlach		1977	World Champ.	Wmn Sr.	4x	8th	Cox
Morgan Gerlak		2013	World U23	Men	4-	3rd	2
James Germano		2005	Junior Champ.	Men Jr.	8	1st	Cox
			2006	World U23	Men	8	5th	Cox
Bart Gernander		1993	World Champ.	Men Lt.	2	10th	2
Jenny Getsinger		1973	European Champ.	Wmn Sr.	8	elim.	4
Rebecca Gettleman	1988	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	4th	4
			1988	Nations Cup	Wmn	8		4
			1989	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	5th	1
Joshua Getz		2013	World Champ.	Men Lt.	8	3rd	6
			2014	World Champ.	Men Lt.	8	5th	3
Jonathan Ghaul		2013	Junior Champ.	Men Jr.	8	7th	4
Adrian Gherca		2003	Junior Champ.	Men Jr.	4	10th	3
Rick Gherst		1996	World Champ.	Men Sr.	2+	8th	Cox
Sarah Giancola		2012	World U23	Wmn	4x	4th	3
			2014	World Champ.	Wmn Lt.	4x	7th	3
			2015	Pan Am Games	Wmn Lt.	2x	3rd	1
			2015	Pan Am Games	Wmn Sr.	4x	5th	1
Jonathan Gibbons	1992	Junior Champ.	Men Jr.	4+	5th	2
			1997	World Champ.	Men Sr.	4	7th	3
Paul Gibel		1983	Junior Champ.	Men Jr.	8	7th	8
Sean Gibel		2013	World Champ.	Men Lt.	8	3rd	8
Joseph Gibler		1976	Junior Champ.	Men Jr.	2x		1
Penny Gibson		1967	European Champ.	Wmn Sr.	4x	withdrw	2
			1967	European Champ.	Wmn Sr.	8	6th	6
Peter Gibson		1987	Pan Am Games	Men Sr.	2	4th	2
Peter Gibson		2013	World Champ.	Men Lt.	8	3rd	7
			2014	World Champ.	Men Lt.	8	5th	7
			2015	World Champ.	Men Lt.	2-	5th	1
			2015	Pan Am Games	Men Lt.	4-	2nd	2
Peter Giese		2001	Nations Cup	Men Sr.	2	4th	2
Chad Gifford		1969	Junior Champ.	Men Jr.	8	3rd	6
Aeriel Gilbert		2006	World Champ.	Adaptv	4+	5th	4
			2007	World Champ.	Adaptv	4+	5th	2
Virginia Gilder		1980	Olympic Games	Wmn Sr.	(4+)	no race	
			1982	World Champ.	Wmn Sr.	4x	4th	3
			1983	World Champ.	Wmn Sr.	1x	3rd	1
			1984	Olympic Games	Wmn Sr.	4x	2nd	1
Shannon Gill		1987	Junior Champ.	Wmn Jr.	4+	4th	4
Robert Gillam		1980	Junior Champ.	Men Jr.	Team		Alt.
Michelle Giller		1996	Junior Champ.	Wmn Jr.	4	7th	2
Steven Gillespie	1998	World Champ.	Men Sr.	4x	4th	1
			1999	World Champ.	Men Sr.	Team		Alt.
			2002	World Champ.	Men Sr.	2x	14th	2
			2003	World Champ.	Men Sr.	2x	10th	2
Eric Gillett		1998	World Champ.	Men Lt.	8	2nd	1
Linda Gillett		1984	World Champ.	Wmn Lt.	4	2nd	3
Robert Gillette		1984	FISA Champ.	Wmn Lt.	4 (PVRA)	Coach
Kathryn Gillingham	2014	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	6th	8
			2015	Junior Champ.	Wmn Jr.	4-	1st	1
Dixon Gillis		1993	Junior Champ.	Men Jr.	4+	5th	1
			2001	World Champ.	Men Sr.	4+	6th	1
Jake Gillis		1991	Junior Champ.	Men Jr.	8	5th	8
William Gillis		2012	World U23	Men	4-	4th	3
			2013	World U23	Men	4-	3rd	4
WE Garrett Gilmore	1924	Olympic Games	Men Sr.	1x	2nd	1
			1932	Olympic Games	Men Sr.	2x	1st	1
Michael Gilson		2005	Junior CHamp.	Men Jr.	8	1st	8
Nicole Ginn		2000	Junior Champ.	Wmn Jr.	4	1st	1
			2000	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	4th	5
Constantinos Gioulekas	2009	Junior Champ.	Men Jr.	4-	9th	3
Gordon S Giovanelli	1948	Olympic Games	Men Sr.	4+	1st	1
Stephen C Gladstone	1969	European Champ.	Men Sr.	8	9th	Coach
			1973	European Champ.	Men Sr.	8	6th	Coach
			1979	World Champ.	Men Sr.	4+	4th	Coach
			1985	World Champ.	Men Sr.	4+	5th	Coach
Eric Glatte		1984	World Champ.	Men Lt.	Team		Alt.
James Glavin		1974	Junior Champ.	Mrn Jr.	8	9th	Coach
			1975	Junior Champ.	Men Jr.	Team		Coach
			1976	Junior Champ.	Men Jr.	Team		Coach
William Glazer		1986	Junior Champ.	Men Jr.	4+	8th	1
Michael D Gleason	1904	Olympic Games	Men Sr.	8	1st	2
David J Gleeson		1991	World Champ.	Men Sr.	4x	5th	4
			1992	Olympic Games	Men Sr.	Team		Alt.
			1993	World Champ.	Men Sr.	2x	5th	2
			1994	World Champ.	Men Sr.	2x	13th	1
			1995	Pan Am Games	Men Sr.	2x	4th	2
			1995	Pan Am Games	Men Sr.	4x	2nd	4
			1995	World Champ.	Men Sr.	2x	20th	1
			1998	World Champ.	Men Lt.	1x	6th	Coach
			2000	Olympic Games	Wmn Sr.	2x	4th	Coach
Richard A Glendon	1920	Olympic Games	Men Sr.	8	1st	Coach
Katherine Glessner	2006	World U23	Wmn	8	1st	7
			2008	World U23	Wmn	8	1st	6
			2009	World Champ.	Wmn Sr.	8	1st	8
			2010	World Champ.	Wmn Sr.	8	1st	8
			2011	World Champ.	Wmn Sr.	2-	8th	2
Tristine Glick		1997	World Champ.	Wmn Sr.	8	6th	3
			1998	World Champ.	Wmn Sr.	4	elim.	1
			1999	World Champ.	Wmn Sr.	4	3rd	1
Lawrence E Gluckman	1967	European Champ.	Men Sr.	4	3rd	2
			1967	Pan Am Games	Men Sr.	4	1st	2
			1973	European Champ.	Men Sr.	8	6th	2
			1975	World Champ.	Men Sr.	4+	10th	2
			1976	Olympic Games	Men Sr.	Team		Alt.
			1979	Pan Am Games	Men Sr.	Team		Coach
			1980	Olympic Games	Wmn Sr.	2	no race	Coach
			1981	World Champ.	Men Sr.	Team		Coach
			1983	World Champ.	Wmn Sr.	Team		Coach
			1984	Olympic Games	Wmn Sr.	Team		Coach
Tessa Gobbo		2013	World Champ.	Wmn Sr.	4-	1st	3
			2014	World Champ.	Wmn Sr.	4-	2nd	3
			2015	World Champ.	Wmn Sr.	8	1st	7
Patrick Godfrey		2006	World Champ.	Men Sr.	2+	4th	2
			2007	World Champ.	Men Sr.	2+	7th	1
Max Goff		2009	World U23	Men	8	7th	6
Clifford Goes		1952	Olympic Games	Men Sr.	Team		Leader
			1955	Pan Am Games	Men Sr.	Team		Hd Mgr
			1956	Olympic Games	Men Sr.	Team		Leader
			1959	Pan Am Games	Men Sr.	Team		Leader
			1960	Olympic Games	Men Sr.	Team		Leader
Taylor Goetzinger	2013	World Champ.	Wmn Sr.	2-	4th	1
Teylor Goetzinger	2012	World U23	Wmn	8	1st	3
Carli Goldberg		2012	World U23	Wmn	2x	10th	2
Oscar Goldberg		2015	World U23	Men	4+	6th	3
William Goldenheim	2003	Junior Champ.	Men Jr.	8	2nd	4
Julian Goldman		2012	Junior Champ.	Men Jr.	8	5th	8
			2013	Junior Champ.	Men Jr.	8	7th	8
Jennifer Goldsack	2007	World Champ.	Wmn Lt.	1x	2nd	1
			2008	Olympic Games	Wmn Lt.	2x	10th	2
Carolyn Goltra		1997	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	3rd	4
Tiffany Gomez		1993	Junior Champ.	Wmn Jr.	4	4th	3
Allen Good		1976	World Champ.	Men Lt.	4	10th	3
Mac Good		1977	World Champ.	Men Lt.	8	11th	5
			1978	FISA Lt. Champ.	Men Lt.	8	8th	1
			1979	World Champ.	Men Lt.	4	disq.	2
			1980	World Champ.	Men Lt.	8	4th	3
Anna Goodale		2005	World Champ.	Wmn Sr.	8	4th	4
			2006	World Champ.	Wmn Sr.	8	1st	3
			2007	World Champ.	Wmn Sr.	8	1st	3	
			2008	Olympic Games	Wmn Sr.	8	1st	3
			2009	World Champ.	Wmn Sr.	8	1st	5
			2010	World Champ.	Wmn Sr.	8	1st	1
Jake Goodman		2005	World U23	Men Lt.	4-	8th	2
			2006	World Champ.	Men Lt.	8	5th	5
Megan Goodman		2015	World U23	Wmn	2x	13th	1
Nathaniel Goodman	2012	Junior Champ.	Men Jr.	2-	12th	1
			2013	Junior Champ.	Men Jr.	2-	9th	1
Kristin Goodrich	2001	World Champ.	Wmn Sr.	2x	12th	1
			2002	World Champ.	Wmn Sr.	1x	13th	1
			2003	World Champ.	Wmn Sr.	1x	12th	1
Walter L Goodwin	1924	Olympic Games	Men Sr.	8	1st	Alt.
Maxwell Goff		2008	World U23	Men	4-	9th	3
Varli Goldberg		2010	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	2nd	1
Elizabeth Gordon	1995	Pan Am Games	Wmn Lt.	2x	2nd	1
Lori Gordon		2004	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	7th	1
			2005	Junior Champ.	Wmn Jr.	4-	6th	1
			2006	Junior Champ.	Wmn Jr.	2x	12th	2
Margaret Gordon		1984	World Champ.	Wmn Lt.	4	2nd	2
Katherine Gorman	2002	World Champ.	Wmn Jr.	8	3rd	Cox
			2003	World Champ.	Wmn Sr.	8	5th	Cox
Michael Gottlieb	2002	World Champ.	Men Jr.	8	3rd	7
Cheryl Goude		1969	European Champ.	Wmn Sr.	8	7th	5
Dylan Gould		2011	World U23	Men Lt.	2x	21st	2
			2012	World U23	Men Lt.	4x	10th	2
John Gould		2013	World U23	Men	4+	8th	Cox
Thomas Grace		1995	Pan Am Games	Men Lt.	8	1st	1
			1996	World Champ.	Men Lt.	8	7th	3
			1997	World Champ.	Men Lt.	8	6th	1
Michael Grady		2013	Junior Champ.	Men Jr.	4+	8th	4
			2014	Junior Champ.	Men Jr.	8	9th	7
Norris Graham		1932	Olympic Games	Men Sr.	8	1st	Cox
Jo Grainger		1984	World Champ.	Wmn Lt.	8	1st	3
Julia Grant		1979	Junior Champ.	Wmn Jr.	4x		4
Carie Graves		1975	World Champ.	Wmn Sr.	8	2nd	8
			1976	Olympic Games	Wmn Sr.	8	3rd	6
			1979	World Champ.	Wmn Sr.	2	5th	2
			1980	Olympic Games	Wmn Sr.	8	no race	6
			1981	World Champ.	Wmn Sr.	8	2nd	6
			1983	World Champ.	Wmn Sr.	8	2nd	4
			1984	Olympic Games	Wmn Sr.	8	1st	4
Dale Graves		1977	Junior Champ.	Men Jr.	8	9th	3
Edwin D Graves, Jr.	1920	Olympic Games	Men Sr.	8	1st	2
Elizabeth Graves	1998	Junior Champ.	Wmn Jr.	2	7th	1
John Graves		2010	World U23	Men Lt.	1x	11th	1
			2013	World Champ.	Men Sr.	2x	10th	2
			2014	World Champ.	Men Sr.	4x	8th	3
			2015	World Champ.	Men Sr.	2x	16th	1
Nancy Graves		2006	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	2nd	3
Peter Graves		2006	World U23	Men	4x	14th	1
			2009	World Champ.	Men Sr.	2x	16th	1
			2011	World Champ.	Men Sr.	2x	18th	1
			2012	Olympic Games	Men Sr.	4x	DNQ	3
			2014	World Champ.	Men Sr.	4x	8th	1
Thomas Graves		2009	World Champ.	Men Sr.	2x	16th	2
			2011	World Champ.	Men Sr.	2x	18th	2
Georgis Gray		2014	Junior Champ.	Wmn Jr.	4x	7th	3
Allan D Green		1991	World Champ.	Men Sr.	4x	5th	1
			1992	Olympic Games	Men Sr.	Team		Alt.
Carson Green		2014	World U23	Men	4x	15th	4
Kenneth Green		1989	World Champ.	Men Lt.	4x	9th	2
Kari Green		1994	Junior Champ.	Wmn Jr.	4	7th	3
			1994	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	6th	4
			1996	World Champ.	Wmn Lt.	4	3rd	3
Susan Greenberg		2010	Junior Champ.	Wmn Jr.	2x	14th	2
Christopher E Greenleaf	2004	World Champ.	Men Lt.	8	5th	5
Frank B Greer		1904	Olympic Games	Men Sr.	1x	1st	1
Duncan S Gregg		1932	Olympic Games	Men Sr.	8	1st	6
Stephanie Gregg		1991	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	5th	4
			1998	World Champ.	Wmn Sr.	4	elim.	3
			1999	World Champ.	Wmn Sr.	Team		Alt.
Joseph Gregorwich	1991	Pan Am Games	Men Sr.	2+	5th	1
Jacob Gregory		1983	World Champ.	Men Lt.	Team		Alt.
Marion Greig		1975	World Champ.	Wmn Sr.	4x	5th	4
			1976	Olympic Games	Wmn Sr.	8	3rd	5
F Joseph Greipp		1955	Pan Am Games	Men Sr.	8	1st	1
Andrew Greubel		2014	Junior Champ.	Men Jr,	4+	11th	1
Fritzi Grevstad		1989	World Champ.	Wmn Sr.	8	6th	4
Edward Gribbin		1978	FISA Lt. Champ.	Men Lt.	4	8th	1
			1980	World Champ.	Men Lt.	4	5th	4
			1982	World Champ.	Men Lt.	4	6th	1
			1985	World Champ.	Men Lt.	4	3rd	1
Lori Gribler		2005	Junior Champ.	Wmn Jr.	4-	6th	2
Sarah Gribler		2006	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	2nd	2
			2009	World U23	Wmn	4-	6th	4
Cameron Gridley		1994	Junior Champ.	Men Jr.	2	13th	2
John Griffin		1971	European Champ	Men Lt.	8	6th	4
Stuart L Griffing	1948	Olympic Games	Men Sr.	4	3rd	3
Charles L Grimes	1956	Olympic Games	Men Sr.	8	1st	5
Lucy Grinalds		2008	Junior Champ.	Wmn Jr.	4-	6th	1
			2009	Junior Champ.	Wmn Jr.	2-	6th	2
			2010	Junior Champ.	Wmn Jr.	4-	2nd	1
			2011	Junior Champ.	Wmn Jr.	4-	1st	3
Rosemary Grinalds	2010	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	2nd	8
			2011	Junior Champ.	Wmn Jr.	2-	6th	2
			2012	Junior Champ.	Wmn Jr.	4x	2nd	1
Igor Grinko		1991	World Champ.	Men Sr.	Team		Coach
			1992	Olympic Games	Men Sr.	Team		Coach
			1993	World Champ.	Men Sr.	Team		Coach
			1994	World Champ.	Men Sr.	Team		Coach
			1995	World Champ.	Men Sr.	Team		Coach
			1996	Olympic Games	Men Sr.	Team		Coach
			1996	World Champ.	Men Lt.	1x	4th	Coach
			1997	World Champ.	Men Sr.	Team		Coach
			1998	World Champ.	Men Sr.	Team		Coach
			1999	World Champ.	Men Sr.	Team		Coach
			2000	Olympic Games	Men Sr.	4x	7th	Coach
			2002	Junior Champ.	Men Jr.	1x	21st	Coach
			2003	World Champ.	Wmn Sr.	Team		Coach
Phillip Grisdela Jr	2011	World U23	Men Lt.	2-	9th	1
			2012	World Champ.	Men Lt.	8	9th	8
Deanna Groark		1997	World Champ.	Wmn Sr.	4	4th	2
Ursula Grobler		2010	World Champ.	Wmn Lt.	4x	2nd	3
			2010	World Champ.	Wmn Lt.	2x	8th	1
			2011	World Champ.	Wmn Lt.	1x	4th	1
			2012	World Champ.	Wmn Lt.	1x	4th	1
Richard Grogan		1973	European Champ.	Men Lt.	8	3rd	8
			1974	World Champ.	Men Lt.	8	1st	8
Conal Groom		1995	World Champ.	Men Lt.	4x	9th	2
			1997	World Champ.	Men Lt.	4x	4th	3
			1998	World Champ.	Men Lt.	4x	3rd	4
			1999	World Champ.	Men Lt.	2x	6th	1
			2000	Olympic Games	Men Lt.	2x	11th	2
			2002	World Champ.	Men Lt.	2x	18th	2
			2003	Pan Am Games	Men Sr.	2x	3rd	1
			2003	Pan Am Games	Men Sr.	4x	4th	1
Sean Groom		1995	World Champ.	Men Sr.	Team		Alt.
			1997	World Champ.	Men Lt.	4x	4th	1
			1998	World Champ.	Men Lt.	4x	3rd	1
			1999	World Champ.	Men Lt.	4x	6th	1
Edward Grose		1993	World Champ.	Men Lt.	2	10th	1
			1994	World Champ.	Men Sr.	Team		Alt.
			1995	Pan Am Games	Men Lt.	8	1st	2
			1995	World Champ.	Men Lt.	8	5th	6
Michael Grose		2010	World U23	Men	4+	9th	4
Richard Grossman	1966	World Champ.	Men Sr.	4+	6th	Cox
			1973	European Champ.	Men Lt.	8	3rd	Cox
			1975	World Champ.	Men Lt.	8	2nd	Cox
			1981	World Champ.	Men Lt.	Team		Hd Mgr
			1982	World Champ.	Men Lt.	Team		Hd Mgr
Harry Grossmiller	1932	Olympic Games	Men Sr.	4+	elim.	3
James Grunwald		1974	Junior Champ.	Men Jr.	8	9th	2
Michelle Guerette	2001	World Champ.	Wmn Sr.	4	4th	2
			2002	World Champ.	Wmn Sr.	Team		Alt.
			2003	World Champ.	Wmn Sr.	8	5th	4
			2004	Olympic Games	Wmn Sr. 4x	5th	1
			2005	World Champ.	Wmn Sr.	1x	3rd	1	
			2006	World Champ.	Wmn Sr.	1x	5th	1
			2007	World Champ.	Wmn Sr.	1x	3rd	1
			2008	Olympic Games	Wmn Sr.	1x	2nd	1
Michael Guerrieri	1987	Junior Champ.	Men Jr.	4+	8th	2
			1988	Junior Champ.	Men Jr.	8	3rd	1
Matthew Guerrieri	1992	Junior Champ.	Men Jr.	8	1st	4
			1993	Junior Champ	Men Jr.	8	3rd	4
			2000	World Champ.	Men Sr.	2+	1st	1
Timothy Guiles		1981	World Champ.	Men Lt.	4	8th	3
Paul E Gunderson	1964	Olympic Games	Men Sr.	4+	elim.	1
			1964	European Champ.	Men Sr.	4+	elim.	1
			1966	World Champ.	Men Sr.	2	10th	1
David Gundy		1974	World Champ.	Men Sr.	Team		MD
Nareg Guregian		2007	Junior Champ.	Men Jr.	8	5th	4
			2009	World U23	Men	4-	2nd	2
			2010	World U23	Men	8	2nd	7
			2010	World Champ.	Men Sr.	2+	4th	2
			2011	World Champ.	Men Sr.	8	8th	8
			2013	World Champ.	Men Sr.	8	3rd	3
			2014	World Champ.	Men Sr.	8	4th	7
			2015	Pan Am Games	Men Sr.	4-	4th	3
			2015	Pan Am Games	Men Sr.	8	3rd	7
Joanna Gurman		2013	Junior Champ.	Wmn Jr.	2x	13th	2
Paul Guthrie		2003	Pan Am Games	Men Lt.	4x	3rd	3
Meghan Gutknecht	2015	Junior Champ.	Wmn Jr.	4x	3rd	1
Greg Guyett		1982	Junior Champ.	Men Jr.	8	2nd	4
Joseph Gwen		2001	Junior Champ.	Men Jr.	8	7th	2

Copyright 2001 - Friends of Rowing History

Go Back To U.S. Team Members