U.S. Team Members

S

                                                Year             Championships             Team          Event            Place        Position

Andrea Saathoff		1997	Nations Cup	Wmn Sr.	4	5th	2
			1998	Nations Cup	Wmn Sr.	2	7th	1
			1999	Nations Cup	Wmn Sr.	4	3rd	1
			2000	World Champ.	Wmn Sr.	Team		Alt.
Clayton Sachs		2005	Junior Champ.	Men Jr.	8	1st	7
Hillary Saeger		2009	World Champ.	Wmn Lt. 4x	3rd	1
			2011	World Champ.	Wmn Lt.	4x	3rd	1
			2012	World Champ.	Wmn Lt.	4x	4th	4
			2013	World Champ.	Wmn Lt.	4x	2nd	2
			2014	World Champ.	Wmn Lt.	4x	7th	1
			2015	World Champ.	Wmn Lt.	4x	6th	1
Jennifer Sager		2015	World U23	Wmn Lt.	2x	14th	2
Christian Sahs		1986	Junior Champ.	Men Jr.	4+	8th	2
			1987	Junior Champ.	Men Jr.	8	1st	6
			1988	Junior Champ.	Men Jr.	8	3rd	6
			1990	World Champ.	Men Sr.	4	9th	1
			1990	Goodwill Games	Men Sr.	4+	4th	2
			1990	Goodwill Games	Men Sr.	8	2nd	2
			1991	World Champ.	Men Sr.	4+	7th	3
			1992	Olympic Games	Men Sr.	8	4th	2
Geoff Sahs		1994	Junior Champ.	Men Jr.	8	7th	5
Susan Saint Sing	1993	World Champ.	Wmn Sr.	Team		Hd Mgr
Alexey Salamini		1998	Nations Cup	Wmn Sr.	8	2nd	Cox
			1999	World Champ.	Men Lt.	8	1st	Cox
Kelly Salchow		1991	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	5th	8
			1991	Junior Champ.	Wmn Jr.	4	8th	4
			1998	World Champ.	Wmn Sr.	4x	9th	1
			1999	World Champ.	Wmn Sr.	4x	4th	4
			2000	Olympic Games	Wmn Sr.	4x	5th	4
			2002	World Champ.	Wmn Sr.	2x	8th	2
			2003	World Champ.	Wmn Sr.	2x	11th	1
			2004	Olympic Games	Wmn Sr.	4x	5th	3
			2005	World Champ.	Wmn Sr.	4x	5th	1
Edwin Salisbury		1932	Olympic Games	Men Sr.	8	1st	8
Sylvie Sallquist	2012	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	2nd	5
			2013	Junior Champ.	Wmn Jr.	4-	1st	3
Gregg Sampson		1986	Goodwill Games	Men Sr.	Team		Trainr
			1986	World Champ.	Men Sr.	Team		Trainr
Maureen Sampson		1985	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	6th	7
Artour Samsonov		2002	World Champ.	Men Sr.	4+	6th	4
			2003	World Champ.	Men Sr.	2-	11th	2
			2004	Olympic Games	Men Sr.	2	11th	2
Alden R Sanborn		1920	Olympic Games	Men Sr.	8	1st	5
Barbara Sanchez-Salazar	1978	Junior Champ.	Wmn Jr.	2x	9th	1
Preston Sandbakken	2009	Junior Champ.	Men Jr.	8	4th	7
Robert Sandel		1966	World Champ.	Men Sr.	4+	6th	4
Douglas Sanders		1999	Pan Am Games	Men Lt.	2x	4th	1
			1999	Pan Am Games	Men Lt.	4x	3rd	1
Edward Sanderson	1997	World Champ.	Men Lt.	2	11th	2
Dave Sanderson		1999	World Champ.	Men Lt.	4x	6th	4
			2003	Pan Am Games	Men Sr.	Team		Coach
Carey B Sands		1984	World Champ.	Wmn Lt.	4(2)	3rd	4
			1985	World Champ.	Wmn Sr.	Team		Alt.
			1986	World Champ.	Wmn Lt.	2x	1st	2
			1987	World Champ.	Wmn Lt.	2x	3rd	1
			1988	World Champ.	Wmn Lt.	2x	7th	2
			1989	World Champ.	Wmn Lt.	2x	1st	1
			1990	World Champ.	Wmn Lt.	1x	5th	1
			1990	Goodwill Games	Wmn Lt.	1x	7th	1
Frank Sands		1972	Junior Champ.	Men Jr.	8	10th	Cox
Norma Sands		1969	European Champ.	Wmn Sr.	8	7th	8
Kris Sanford		1983	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	4th	2
			1984	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	4th	8
William B Sanford	1975	Junior Champ	Men Jr	Team		Leader
Kimberly Santiago	1985	World Champ.	Wmn Sr.	4+	6th	Cox
			1986	Goodwill Games	Wmn Sr.	4+	2nd	Cox
			1986	Goodwill Games	Wmn Sr.	8	2nd	Cox
			1986	World Champ.	Wmn Sr.	4+	6th	Cox
			1987	World Champ.	Wmn Sr.	4+	5th	Cox
			1988	Olympic Games	Wmn Sr.	4+	5th	Cox
			1992	Olympic Games	Wmn Sr.	Team		Alt Cox
Alfred J Sapecky	1936	Olympic Games	Men Sr.	4	elim.	4
Meghan Sarbanis		2003	World Champ.	Wmn Lt.	2-	4th	2
			2009	World Champ.	Wmn Lt.	1x	4th	1
Jacob Sattelmair	2000	Junior Champ.	Men Jr.	4+	3rd	3
Janice Saudargas	1967	European Champ.	Wmn Sr.	8	6th	3
Kevin A Sauer		1975	Pan Am Games	Men Sr.	Team		Alt.
			1977	World Champ.	Men Sr.	2+	elim.	1
Sally Sauer		1969	European Champ.	Wmn Sr.	8	7th	4
Robert P Sauerwein	1955	Pan Am Games	Men Sr.	4	2nd	4
Thomas Savidge		1982	World Champ.	Men Sr.	8	4th	1
William Sawyer		1975	World Champ.	Men Lt.	8	2nd	5
David Sawyier		1971	European Champ.	Men Sr.	8	12th	
			1972	Olympic Games	Men Sr.	4+	5th	1
Dave Saxon		1989	World Champ.	Men Sr.	4x	elim.	3
Samuel Saylor		2006	World Champ.	Men Lt.	8	5th	1
			2007	World Champ.	Men Lt.	4x	6th	1
Daniel Sayner		1977	World Champ.	Men Sr.	4+	10th	1
			1980	Olympic Games	Men Sr.	4	no race	1
John A Sayre		1959	Pan Am Games	Men Sr.	4	1st	4
			1960	Olympic Games	Men Sr.	4	1st	4
Donald Scales		1982	World Champ.	Men Lt.	4	6th	3
			1984	World Champ.	Men Lt.	8	5th	5
Katherine Scanlon	1993	World Champ.	Wmn Sr.	4	2nd	3
			1993	World Champ.	Wmn Sr.	8	2nd	7
			1994	World Champ.	Wmn Sr.	8	2nd	7
			1995	World Champ.	Wmn Sr.	4	1st	4
			1998	World Champ.	Wmn Sr.	4x	9th	2
James Schaab		1978	Junior Champ.	Men Jr.	2	7th	Coach
George J Schafer	1973	Junior Champ.	Men Jr.	4+	7th	3
Matthew Schanck		2012	World U23	Men	2x	13th	1
Joseph A Schauers	1932	Olympic Games	Men Sr.	2+	1st	2
Frank A Schell		1904	Olympic Games	Men Sr.	8	1st	3
William Schenck		1960	Olympic Games	Men Sr.	Team		Boatmn
Laura Scherberger	1999	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	2nd	1
Geoff Scheumann		1985	Junior Champ.	Men Jr.	2	elim.	1
Lori Schick		1989	World Champ.	Wmn Sr.	Team		Alt.
Allison Schiffmann	1990	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	5th	2
John Schilling		1966	World Champ.	Men Sr.	Team		Alt.
Josh Schindler		1989	Junior Champ.	Men Jr.	4+	10th	4
Kathryn Schiro		2011	World U23	Wmn Lt.	4x	6th	2
Lisa Schlenker		1994	World Champ.	Wmn Sr.	Team		Alt.
			1995	Pan Am Games	Wmn Lt.	4x (ex)	1st	3
			1998	World Champ.	Wmn Lt.	4x	2nd	4
			1999	World Champ.	Wmn Lt.	1x	2nd	1
			2000	World Champ.	Wmn Lt.	1x	4th	1
			2000	Olympic Games	Wmn Sr.	Team		Alt.
			2001	World Champ.	Wmn Sr.	1x	4th	1
			2002	World Champ.	Wmn Lt.	1x	2nd	1
			2003	World Champ.	Wmn Lt.	2x	4th	1	
			2004	Olympic Games	Wmn Lt	2x	7th	1
			2006	World Champ.	Wmn Lt.	1x	6th	1
Paul Schlenker		1967	Pan Am Games	Men Sr.	Team		Alt.
			1969	European Champ.	Men Sr.	4	12th	4
			1970	World Champ.	Men Sr.	8	10th	6
			1971	European Champ.	Men Sr.	4	11th	3
			1971	Pan Am Games	Men Sr.	4	5th	2
Lauren Schmetterling	2013	World Champ.	Wmn Sr.	8	1st	4
			2014	World Champ.	Wmn Sr.	8	1st	4
			2015	World Champ.	Wmn Sr.	8	1st	4
Kyle Schmids		2008	Junior Champ.	Men Jr.	4+	8th	3
Christopher Schmidt	1980	Junior Champ.	Men Jr.	8	9th	3
Peter Schmidt		2014	World Champ.	Men Lt.	4x	7th	2
			2015	World Champ.	Men Lt.	8	3rd	3
Kendall Schmidt		2012	World U23	Wmn	8	1st	Cox
			2013	World U23	Wmn	8	1st	Cox
John V Schmitt		1928	Olympic Games	Men Sr.	2		1
Stephen Schmitt		1977	Junior Champ.	Men Jr.	8	9th	2
			1979	World Champ.	Men Lt.	8	2nd	1
			1980	World Champ.	Men Lt.	8	4th	7
			1985	World Champ.	Men Lt.	8	2nd	8
			1986	World Champ.	Men Lt.	8	6th	7
			1987	World Champ.	Men Lt.	4	7th	3
Dana Schmunk		2001	World Champ.	Men Sr.	2+	5th	2
			2002	World Champ.	Men Sr.	2+	2nd	2
			2004	World Champ.	Men Sr.	2+	8th	2
John S Schnabel		1955	Pan Am Games	Men Sr.	4	2nd	2
Claudia Schneider	1975	World Champ.	Wmn Sr.	8	2nd	5
			1976	Olympic Games	Wmn Sr.	4x	7th	1
Linda Schneider		1990	World Champ.	Wmn Lt.	4	7th	4
Marcus Schneider	1995	World Champ.	Men Lt.	4	7th	4
			1996	Olympic Games	Men Lt.	4	3rd	3
			1999	World Champ.	Men Lt.	4	9th	1
			1999	Pan Am Games	Men Lt.	4	1st	1
			2000	Olympic Games	Men Lt.	4	6th	1
Gregory Schneiter	2011	Junior Champ.	Men Jr.	8	5th	2
Matthew Schnobich	2005	World Champ.	Men Sr.	2-	13th	1
			2006	World Champ.	Men Sr.	4-	4th	2
			2007	World Champ.	Men Sr.	4-	8th	1
			2008	Olympic Games	Men Sr.	8	3rd	2
Delos C Schoch		1936	Olympic Games	Men Sr.	8	1st	Alt.
Frederick Schoch	1971	Pan Am Games	Men Sr.	8	2nd	6
			1987	Junior Champ.	Men Jr.	8	1st	Coach
			1989	World Champ.	Wmn Sr.	8	6th	Coach
			1991	World Champ.	Men Lt.	Team		Coach
			1992	World Champ.	Men Lt.	4	5th	Coach
Loren W Schoel		1959	Pan Am Games	Men Sr.	8	1st	Coach
Robert L Schoel		1959	Pan Am Games	Men Sr.	8	1st	2
Corrine Schoeller	2013	World U23	Wmn	8	1st	4
			2014	World U23	Wmn	4x	9th	4
Emily Schofield		2003	Junior Champ.	Wmn Jr.	2x	12th	1
			2004	Junior Champ.	Wmn Jr.	2x	15th	1
Heather Schofield	2001	Junior Champ.	Wmn Jr.	2x	15th	1
Daniel Scholtz		2009	World Champ.	Men Lt.	4x	6th	3
Scott Schorer		1995	World Champ.	Men Sr.	Team		Alt.
James Schroeder		2003	World Champ.	Men Sr.	4-	7th	3
			2004	Olympic Games	Men Sr.	4	10th	2
			2006	World Champ.	Men Sr.	1x	12th	1
			2007	Pan Am Games	Men Sr.	1x	5th	1
			2007	Pan Am Games	Men Sr.	4x	3rd	2
			2007	World Champ.	Men Sr.	4x	9th	3
			2008	Olympic Games	Men Sr.	4x	5th	3
Ryan Schroeder		2012	World U23	Men	8	1st	5
Louis Schueller		1974	World Champ.	Men Sr.	4+	6th	3
Samuel Schuffler	1987	World Champ.	Men Lt.	8	3rd	4
Christopher Schulten	1995	Pan Am Games	Men Lt.	2x	1st	1
James Schultz		1983	World Champ.	Men Lt.	2x	10th	1
Erich Schultze		2010	World U23	Men	4x	12th	3
			2011	World U23	Men Lt.	4x	13th	3
Peter Schwab		1995	World Champ.	Men Lt.	8	5th	1
			1996	World Champ.	Men Lt.	8	7th	5
Laura Schwanger		2007	World Champ.	Adaptv	1x	6th	1
			2008	Paralympics	Wmn Adv	1x	3rd	1
Martin Schwartz		1996	World Champ.	Men Lt.	8	7th	8
			1998	World Champ.	Men Lt.	8	2nd	2
			2000	World Champ.	Men Lt.	8	1st	6
Nicole Schwartz		1995	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	9th	5
Richard A Schwartz, MD	1962	World Champ.	Men Sr.	4+	10th	4
			1963	Pan Am Games	Men Sr.	8	4th	5
			1969	European Champ.	Men Sr.	Team		MD
Robert D Schwartz	1964	Olympic Games	Men Sr.	Team		Alt.
			1966	World Champ.	Men Sr.	2	10th	2
Missey Schwen		1994	World Champ.	Wmn Sr.	Team		Alt.
			1995	World Champ.	Wmn Sr.	2	2nd	1
			1996	Olympic Games	Wmn Sr.	2	2nd	1
			1999	Pan Am Games	Wmn Sr.	2	2nd	1
			2000	Olympic Games	Wmn Sr.	2	3rd	1
Jennifer Scott		1985	World Champ.	Wmn Sr.	8	4th	2
			1986	Goodwill Games	Wmn Sr.	2	2nd	2
			1986	Goodwill Games	Wmn Sr.	8	2nd	3
			1986	World Champ.	Wmn Sr.	2	9th	2
Jason Scott		1987	Junior Champ.	Men Jr.	4+	8th	3
			1988	Junior Champ.	Men Jr.	8	3rd	4
			1990	World Champ.	Men Sr.	4+	7th	2
			1991	Pan Am Games	Men Sr.	8	2nd	8
			1993	World Champ.	Men Sr.	4+	8th	2
			1995	World Champ.	Men Sr.	Team		Alt.
			1996	Olympic Games	Men Sr.	4	11th	1
Michael Scott		1985	World Champ.	Men Lt.	8	2nd	4
			1987	World Champ.	Men Lt.	4	7th	2
Victoria Scott		1991	Pan Am Games	Wmn Lt.	2	2nd	1
Jennifer Scotti		1985	Junior Champ.	Wmn Jr.	2	5th	1
Sally Scoval		1997	World Champ.	Wmn Sr.	8	6th	1
			1998	World Champ.	Wmn Sr.	8	2nd	7
			1999	World Champ.	Wmn Sr.	2	7th	1
			2000	Olympic Games	Wmn Sr.	Team		Alt.
			2000	World Champ.	Wmn Sr.	4	5th	4
Joel Scrogin		1998	Nations Cup	Men Sr.	4x	10th	1
Brian Searle		2008	Junior Champ.	Men Jr.	4+	8th	1
Katharine Sears		1995	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	9th	4
Anna Seaton		1987	World Champ.	Wmn Sr.	8	2nd	1
			1988	Olympic Games	Wmn Sr.	8	6th	7
			1989	World Champ.	Wmn Sr.	2	4th	1
			1990	World Champ.	Wmn Sr.	2	2nd	1
			1990	World Champ.	Wmn Sr.	8	2nd	6
			1990	Goodwill Games	Wmn Sr.	2	2nd	1
			1990	Goodwill Games	Wmn Sr.	8	6th	7
			1991	World Champ.	Wmn Sr.	4	2nd	2
			1992	Olympic Games	Wmn Sr.	2	3rd	1
Michelle Sechser	2011	Pan Am Games	Wmn Lt.	2x	3rd	1
			2011	Pan Am Games	Wmn Sr.	4x	3rd	2
			2012	World Champ.	Wmn Lt.	4x	4th	3
			2013	World Champ.	Wmn Lt.	1x	7th	1
			2014	World Champ.	Wmn Lt.	2x	10th	2
			2015	World Champ.	Wmn Lt.	2x	11th	2
Ethan Seder		2015	Junior Champ.	Men Jr.	8	2nd	5
Louisa Seferis		2001	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	5th	Cox
Steven Segaloff		1993	World Champ.	Men Sr.	8	3rd	Cox
			1994	World Champ.	Men Sr.	8	1st	Cox
			1995	Pan Am Games	Men Sr.	8	1st	Cox
			1995	Pan Am Games	Men Sr.	4+	1st	Cox
			1995	World Champ.	Men Sr.	8	3rd	Cox
			1996	Olympic Games	Men Sr.	8	5th	Cox
Jenene Segle		1969	European Champ.	Wmn Sr.	8	7th	3
Kurt A Seiffert		1956	Olympic Games	Men Sr.	2+	1st	Cox
			1960	Olympic Games	Men Sr.	4+	elim.	Cox
H Barry Selick		1974	World Champ.	Men Lt.	4	3rd	2
Benjamin Sell		1996	Nations Cup	Men Sr.	8	1st	1
Susan Selman		1974	World Champ.	Wmn Sr.	4+	10th	Cox
Michael Senf		2015	World U23	Men	4x	8th	4
Amanda Senftleben	1992	Junior Champ.	Wmn Jr.	2	6th	2
			1993	Junior Champ.	Wmn Jr.	4	4th	4
Terran Senftleben	1991	Junior Champ.	Men Jr.	8	5th	4
			1992	Junior Champ.	Men Jr.	8	1st	2
Herbert P Senoff	1955	Pan Am Games	Men Sr.	8	1st	3
William Serad		1991	Pan Am Games	Men Sr.	4	2nd	4
Julia Sesler		2014	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	6th	5
Emalia Seto		2013	World U23	Wmn Lt.	2x	x	1
Mark Shaefer		1984	World Champ.	Men Lt.	8	5th	1
Alia Shafi		2013	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	5th	2
			2014	World U23	Wmn Lt.	4x	5th	3
Rajanya Shah		1997	World Champ.	Wmn Sr.	8	6th	Cox
			1998	World Champ.	Wmn Sr.	8	2nd	Cox
			1999	World Champ.	Wmn Sr.	8	2nd	Cox
			2000	Olympic Games	Wmn Sr.	8	6th	Cox
Ariel Shaker		2006	Junior Champ.	Wmn Jr.	4-	7th	3
Frank B Shakespeare	1952	Olympic Games	Men Sr.	8	1st	1
Matthew Shands		1977	Junior Champ.	Men Jr.	8	9th	6
Laurisa Shappell	1988	Junior Champ.	Wmn Jr.	2	7th	1
Elizabeth Sharis	2012	Junior Champ.	Wmn Jr.	4x	2nd	2
			2013	Junior Champ.	Wmn Jr.	4x	2nd	2
			2015	Junior Champ.	Wmn Jr.	4x	3rd	3
Peter J Sharis		1987	Junior Champ.	Men Jr.	8	1st	3
			1989	World Champ.	Men Sr.	8	4th	5
			1990	World Champ.	Men Sr.	8	5th	3
			1992	Olympic Games	Men Sr.	2	6th	1
Elizabeth Sharis	2014	Junior Champ.	Wmn Jr.	1x	10th	1
Alsion Shaw		1991	World Champ.	Wmn Lt.	4	3rd	1
			1992	FISA Champ.	Wmn Lt.	Team		Alt.
			1993	World Champ.	Wmn Lt.	4	3rd	2
			1994	World Champ.	Wmn Sr.	Team		Alt.
Sean Shea		1965	European Champ.	Men Sr.	Team		Alt.
			1967	Pan Am Games	Men Sr.	4	1st	1
Alan W Shealy		1973	European Champ.	Men Sr.	8	6th	8
			1974	World Champ.	Men Sr.	8	1st	8
			1975	World Champ.	Men Sr.	8	5th	8
			1975	Pan Am Games	Men Sr.	8	1st	8
			1976	Olympic Games	Men Sr.	8	9th	8
			1979	Pan Am Games	Men Sr.	4x	3rd	4
			1979	World Champ.	Men Sr.	4x	5th	4
Joseph Sheehan		1988	Junior Champ.	Men Jr.	2+	7th	Cox
John Sheetz		1971	European Champ	Men Lt.	8	6th	1
Frederick Sheffield	1924	Olympic Games	Men Sr.	8	1st	2
Stephen Shellans, Jr.	1983	Pan Am Games	Men Sr.	2+	2nd	Cox
			1985	World Champ.	Men Sr.	2+	5th	Cox
			1986	World Champ.	Men Sr.	2+	9th	Cox
			1987	Pan Am Games	Men Sr.	8	1st	Cox
			1991	World Champ.	Men Sr.	2+	9th	Cox
			1992	Olympic Games	Men Sr.	2+	8th	Cox
Ryan Shelton		2013	World Champ.	Men Sr.	4x	13th	1
Robert Shepherd		1989	World Champ.	Men Sr.	8	4th	3
			1990	World Champ.	Men Sr.	4	9th	2
			1990	Goodwill Games	Men Sr.	4+	4th	1
			1990	Goodwill Games	Men Sr.	8	2nd	5
			1992	Olympic Games	Men Sr.	8	4th	5
Kelly Sherman		1989	World Champ.	Wmn Sr.	Team		Alt.
			1991	World Champ.	Wmn Lt.	4	3rd	2
			1992	World Champ.	Wmn Lt.	4	5th	1(Fnl)
Mackenzie Sherman	2011	Junior Champ.	Wmn Jr.	4x	4th	1
			2012	Junior Champ.	Wmn Jr.	2x	6th	2
Leonard Sherr		1970	World Champ.	Men Sr.	8	10th	3
			1971	Pan Am Games	Men Sr.	Team		Alt.
			1971	European Champ.	Men Sr.	Team		Alt.
Beth Shetzline		1979	Junior Champ.	Wmn Jr.	2x		1
Theresa Shields		2008	World U23	Wmn	8	1st	8
			2009	World U23	Wmn	84-	6th	3
John Sholl		1975	Junior Champ.	Men Jr.	2x	elim.	2
			1976	Junior Champ.	Men Jr.	4x	10th	3
Lauren Shook		2007	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	3rd	7
Lindsay Shoop		2005	World Champ.	Wmn Sr.	2-	6th	1
			2005	World Champ.	Wmn Sr.	8	4th	7
			2006	World Champ.	Wmn Sr.	8	1st	4
			2007	World Champ.	Wmn Sr.	8	1st	2
			2008	Olympic Games	Wmn Sr.	8	1st	2
			2009	World Champ	Wmn Sr.	8	1st	6
Harry J Shrakey		1936	Olympic Games	Men Sr.	2	elim.	1
Margot Shumway		2005	World Champ.	Wmn Sr.	4x	5th	2
			2008	Olympic Games	Wmn Sr.	4x	5th	4
			2009	World Champ.	Wmn Sr.	1x	13th	1
			2010	World Champ.	Wmn Sr.	4x	5th	1
			2011	Pan Am Games	Wmn Sr.	1x	1st	1
			2012	Olympic Games	Wmn Sr.	2x	6th	1
Philip Shute		1966	World Champ.	Men Sr.	Team		Alt.
Julie Shuttleworth	1979	Junior Champ.	Wmn Jr.	8		7
			1980	Junior Champ.	Wmn Jr.	4+	7th	2
Amelia Siani		2000	Junior Champ.	Wmn Jr.	2	8th	1
Jennifer Sichel		2010	World Champ.	Adaptv.	4+	6th	Cox
			2013	World Champ.	Adaptv.	LTAM4+	4th	Cox
			2014	World Champ.	Adaptv.	LTAM4+	2nd	Cox
			2015	World Champ.	Adaptv	LTAM4+	2nd	Cox
Brett Sickler		2001	Junior Champ.	Wmn Jr.	4	2nd	1
			2001	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	5th	5
			2005	World U23	Wmn Sr.	2x	3rd	1
			2006	World Champ	Wmn Sr.	2x	12th	1
			2006	World Champ.	Wmn Sr.	8	1st	1
			2007	World Champ.	Wmn Sr.	8	1st	1
			2008	Olympic Games	Wmn Sr.	Team		Alt.
Michael Siedband	2003	Pan Am Games	Men Lt.	4	7th	3
Eric Sigward		1967	Pan Am Games	Men Sr.	Team		Alt.
Paul Silk		1966	World Champ.	Men Sr.	8	elim.	1
Lynn Silliman		1975	World Champ.	Wmn Sr.	8	2nd	Cox
			1976	Olympic Games	Wmn Sr.	8	3rd	Cox
			1979	World Champ.	Wmn Sr.	4+	9th	Cox
Ian Silveira		2007	Junior Champ.	Men Jr.	8	5th	8
			2008	Junior Champ.	Men Jr.	8	3rd	8
			2010	World U23	Men	4x	10th	4
			2011	World U23	Men	4x	4th	4
			2012	World U23	Men	8	1st	8
			2013	World Champ.	Men Sr.	8	3rd	1
			2014	World Champ.	Men Sr.	2x	20th	2
			2015	World Champ.	Men Sr.	4x	12th	4
Kerry Simmonds		2010	World U23	Wmn	8	1st	3
			2011	World U23	Wmn	4-	5th	4
			2013	World Champ.	Wmn Sr.	8	1st	2
			2014	World Champ.	Wmn Sr.	2-	2nd	2
			2015	World Champ.	Wmn Sr.	8	1st	6
Sara Simmons		1990	Junior Champ.	Men Jr.	4	7th	3
			1995	World Champ.	Wmn Lt.	4	1st	4
			1996	World Champ.	Wmn Lt.	4	3rd	4
Christopher Simon	2000	World Champ.	Men Sr.	Team		Alt.
David Simon		1999	Pan Am Games	Men Sr.	8	1st	5
			2000	Olympic Games	Men Sr.	8	5th	5
Joseph Simon		2014	World U23	4-	6th	3
Peter Simone		1971	Junior Champ.	Men Jr.	8	8th	8
			1975	Pan Am Games	Men Sr.	2	4th	2
Carol Simpson		1969	European Champ.	Wmn Sr.	8	7th	2
			1972	European Champ.	Wmn Sr.	4x	8th	4
Ian Simpson		1998	World Champ.	M-W Lt.	Team		Coach
			1999	World Champ.	Wmn Sr.	Team		Coach
			2000	World Champ.	Wmn Lt.	4x	7th	Coach
Kathleen Sims		1995	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	9th	6
Shawna Sims		2013	Junior Champ.	Wmn Jr.	4x	2nd	1
			2014	World U23	Wmn Lt.	2x	5th	2
James Sincavage		2013	Junior Champ.	Men Jr.	2x	17th	2
			2015	World U23	Men Lt.	2x	25th	1
James Sitek		1973	Junior Champ.	Men Jr.	2x	12th	1
Richard Sitek		1973	Junior Champ.	Men Jr.	2x	12th	2
Quinn Sivage		2003	Junior Champ.	Men Jr.	8	2nd	Cox
Michael Skey		1997	Junior Champ.	Men Jr.	8	2nd	1
			1998	Junior Champ.	Men Jr.	8	4th	7
Mark Skirgaudas		1988	Junior Champ.	Men Jr.	4x	14th	3
Brian Skoog		1993	Junior Champ.	Men Jr.	4+	5th	2
			1994	Junior Champ.	Men Jr.	8	7th	6
Chris Skowronek		1997	Junior Champ.	Men Jr.	8	2nd	8
			1998	Junior Champ.	Men Jr.	8	4th	8
Samantha Skupa		1998	Junior Champ.	Wmn Jr.	2	7th	1
Michael Slopsema	2013	World U23	Men	4+	8th	2
Kent Smack		2001	World Champ.	Men Sr.	2x	13th	1
			2004	Olympic Games	Men Sr.	4x	11th	4
Bruce Small		1968	Junior Champ.	Men Jr.	Team		Ast Mgr
Kaess Smit		2013	World U23	Men	4-	3rd	3
			2014	World U23	Men	8	3rd	4
			2015	World U23	Men	8	2nd	2
Anthony Smith		1928	Olympic Games	Men Sr.	4	2nd	Alt.
Bradford Smith		1981	World Champ.	Men Sr.	4	elim.	2
			1983	Pan Am Games	Men Sr.	8	1st	2
Bruce Smith		2004	Junior Champ	Men Jr.	Team		Coach
Burgess Smith		1977	Junior Champ.	Men Jr.	8	9th	1
			1978	Junior Champ.	Men Jr.	4+	12th	3
Chelsea Smith		2011	Pan Am Games	Wmn Lt.	2x	3rd	2
			2011	Pan Am Games	Wmn Sr.	4x	3rd	1
			2012	World Champ.	Wmn Lt.	4x	4th	1
Christine Smith	Collins	1991	World Champ.	Wmn Lt.	4	3rd	3
			1994	World Champ.	Wmn Lt.	4	1st	2
			1995	Pan Am Games	Wmn Lt.	2	1st	1
			1995	World Champ.	Wmn Lt.	2	1st	1
			1996	World Champ.	Wmn Lt.	2	1st	1
		 	1998	World Champ.	Wmn Lt.	2x	1st	1
			1999	World Champ.	Wmn Lt.	2x	2nd	1
			2000	Olympic Games	Wmn Lt.	2x	3rd	1
David Smith		2012	World Champ.	Men Lt.	4x	8th	3
			2013	World Champ.	Men Lt.	4x	7th	2
			2015	World Champ.	Men Lt.	8	3rd	2
Donald Smith		1993	World Champ.	Men Sr.	8	3rd	6
			1994	World Champ.	Men Sr.	8	1st	5
			1995	Pan Am Games	Men Sr.	2	1st	2
			1995	Pan Am Games	Men Sr.	8	1st	5
			1995	World Champ.	Men Sr.	8	3rd	5
			1996	Olympic Games	Men Sr.	8	5th	7
			1999	World Champ.	Men Sr.	4	13th	3
			2000	Olympic Games	Men Sr.	1x	8th	1
Elizabeth Smith		1998	Nations Cup	Wmn Sr.	4x		1
			1999	World Champ.	Wmn Sr.	Team		Alt.
			2000	Olympic Games	Wmn Sr.	Team		Alt.
Jaclyn Smith		2013	World Champ.	Adaptv	LTAM4+	4th	1
			2014	World Champ.	Adaptv	LTAM4+	2nd	1
			2015	World Champ.	Adaptv	LTAM4+	2nd	1
Jonathan S Smith	1983	Pan Am Games	Men Sr.	8	1st	6
			1984	Olympic Games	Men Sr.	4	2nd	2
			1985	World Champ.	Men Sr.	8	3rd	3
			1986	Goodwill Games	Men Sr.	4+	2nd	2
			1986	World Champ.	Men Sr.	8	3rd	2
			1987	World Champ.	Men Sr.	8	1st	2
			1988	Olympic Games	Men Sr.	8	3rd	2
			1990	Goodwill Games	Men Sr.	2x	8th	1
			1990	Goodwill Games	Men Sr.	4x	4th	2
			1992	Olympic Games	Men Sr.	2x	9th	2
Jordan Smith		2005	World Champ.	Men Sr.	2+	3rd	1
Julianne Smith		2010	World U23	Wmn	4-	1st	3
Justus K Smith		1948	Olympic Games	Men Sr.	8	1st	2
Lawrence Smith		1971	Junior Champ.	Men Jr.	8	8th	1
Matthew Smith		1978	Junior Champ.	Men Jr.	4+	12th	1
Matthew S. Smith	1997	Nations Cup	Men Lt.	4	5th	
			1998	Nations Cup	Men Lt.	4	5th	1
			1998	World Champ.	Men Sr.	Team		Alt.
			1999	World Champ.	Men Lt.	2	10th	2
			2002	World Champ.	Men Lt.	8	3rd	8
			2003	World Champ.	Men Lt.	4-	8th	1
			2004	Olympic Games	Men Lt.	4-	9th	2
			2007	Pan Am Games	Men Lt.	4-	2nd	3
			2007	World Champ.	Men Lt.	2-	10th	1
Megan Smith		2006	World U23	Wmn	8	1st	3
			2007	World U23	Wmn	8	3rd	3
			2011	Pan Am Games	Wmn	2-	2nd	1
Nathan Smith		2012	Junior Champ.	Men Jr.	4+	9th	1
			2013	World U23	Men	2-	17th	1
Peter Smith		1991	Junior Champ.	Men Jr.	8	5th	6
Rebecca Smith		2008	World Champ.	Wmn Lt.	4x	3rd	2
Ross H Smith		1972	Olympic Games	Men Sr.	Team		Hd Mgr
John Snedden		1976	Junior Champ.	Men Jr.	8	5th	2
Robert Sneeden		1970	Junior Champ.	Men Jr.	1x	4th	1
Mark Sniderman		2000	Olympic Games	Wmn Sr.	Team		Leader
John Snyder		1969	Junior Champ.	Men Jr.	8	3rd	5
Katelin Snyder		2006	World U23	Wmn	8	1st	Cox
			2007	World U23	Wmn	8	3rd	Cox
			2008	World U23	Wmn	8	1st	Cox
			2009	World Champ.	Wmn Sr.	8	1st	Cox
			2013	World Champ.	Wmn Sr.	8	1st	Cox
			2014	World Champ.	Wmn Sr.	8	1st	Cox
			2015	World Champ.	Wmn Sr.	8	1st	Cox
Ted Sobolewski		2006	World U23	Men	4x	14th	4
			2007	World U23	Men	4x	16th	1
Matthew Sobotka		2008	Junior Champ.	men Jr.	4x	21st	2
Leif Soderberg		1975	World Champ.	Men Lt.	8	2nd	8
Karen Solem		1998	World Champ.	Wmn. sr.Team		Alt.
Hannah Solis-Cohen	2010	Junior Champ.	Wmn Jr.	4x	6th	4
			2011	Junior Champ.	Wmn Jr.	2x	9th	2
Kurt Somerville		1977	World Champ.	Men Sr.	8	6th	4
			1979	World Champ.	Men Sr.	Team		Alt.
			1980	Olympic Games	Men Sr.	8	no race	3
John Sonberg		1974	World Champ.	Men Sr.	4x	10th	1
			1975	World Champ.	Men Sr.	4x	12th	1
			1975	Pan Am Games	Men Sr.	4x	2nd	1
Norman R Sonju		1964	Olympic Games	Men Sr.	Team		Hd Mgr
Andrea Sooter		2003	World Champ.	Wmn Lt.	1-	7th	2
			2007	World U23	Wmn	8	3rd	8
James Sopko		2009	World Champ.	Men Sr.	8	2nd	7
			2010	World Champ.	Men Lt.	8	5th	5
			2011	World Champ.	Men Lt.	8	5th	7
Dominic Spaethling	1985	Junior Champ.	Men Jr.	8	3rd	4
Peter W Sparhawk	1956	Olympic Games	Men Sr.	Team		Alt.
Alexandra Spaulding	2015	World U23	Wmn	8	1st	3
Duncan Spencer		1965	European Champ.	Men Sr.	4+	11th	1
Joseph Spencer		2011	Pan Am Games	Men	4-	5th	3
			2011	Pan Am Games	Men	8	1st	4
William Spencer		2015	World U23	Men	4+	6th	2
Donald Spero		1962	World Champ.	Men Sr.	4+	10th	3
			1963	European Champ.	Men Sr.	2x	2nd	1
			1964	Olympic Games	Men Sr.	1x	6th	1
			1964	European Champ.	Men Sr.	1x	3rd	1
			1966	World Champ.	Men Sr.	1x	1st	1
Luke Spielfogel		2005	Junior Champ.	Men Jr.	4+	4th	3
			2006	Junior Champ.	Men Jr.	8	5th	2
Eliza Spillsbury	2012	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	2nd	8
			2013	Junior Champ.	Wmn Jr.	4-	1st	1
Barbara Spitz		1995	Pan Am Games	Wmn Lt.	2x	2nd	2
Benjamin M Spock	1924	Olympic Games	Men Sr.	8	1st	7
Robert Spousta		1981	World Champ.	Men Sr.	4x	elim.	2
			1982	World Champ.	Men Sr.	4x	10th	2
Adrian Spracklen	1995	World Champ.	Wmn Sr.	Team		Trainr
			1995	World Champ.	Wmn Sr.	Team		Trainr
			1997	World Champ.	Men Sr.	Team		Trainr
Mike Spracklen		1993	World Champ.	Men Sr.	Team		Coach
			1994	World Champ.	Men Sr.	Team		Coach
			1995	Pan Am Games	Men Sr.	Team		Coach
			1995	World Champ.	Men Sr.	8	3rd	Coach
			1996	Olympic Games	Men Sr.	8	5th	Coach
Patricia Spratlin	1979	World Champ.	Wmn Sr.	8	3rd	6
			1980	Olympic Games	Wmn Sr.	8	no race	4
			1981	World Champ.	Wmn Sr.	8	2nd	4
			1983	World Champ.	Wmn Sr.	8	2nd	2
			1984	Olympic Games	Wmn Sr.	4+	4th	2
Radley Spring		1995	Junior Champ.	Men Jr.	4+	7th	1
Greg T Springer		1983	Pan Am Games	Men Sr.	4+	1st	2
			1984	Olympic Games	Men Sr.	4+	2nd	4
			1985	World Champ.	Men Sr.	4+	5th	3
			1986	World Champ.	Men Sr.	1x	9th	1
			1986	Goodwill Games	Men Sr.	1x	2nd	1
			1987	World Champ.	Men Sr.	2x	elim.	1
			1988	Olympic Games	Men Sr.	Team		Alt.
			1992	Olympic Games	Men Sr.	2x	9th	1
Jack St Clair		1975	World Champ.	Men Sr.	4x	12th	2
			1975	Pan Am Games	Men Sr.	4x	2nd	4
			1977	World Champ.	Men Sr.	Team		Alt.
Kevin St Clair		1986	World Champ.	Men Lt.	4	9th	1
			1987	World Champ.	Men Lt.	8	3rd	7
			1988	World Champ.	Men Lt.	4	elim.	1
John C Stack		1948	Olympic Games	Men Sr.	8	1st	1
Silas Stafford		2007	World U23	Men	8	4th	8
			2008	World U23	Men	8	1st	5
			2010	World Champ.	Men Sr.	4-	5th	4
			2012	Olympic Games	Men Sr.	2-	8th	2
Neil Stagna		2005	Junior Champ.	Men Jr.	8	1st	5
Laura Staines		1976	Olympic Games	Wmn Sr.	2	7th	1
Michael Staines		1971	Pan Am Games	Men Sr.	2+	5th	2
			1972	Olympic Games	Men Sr.	2+	11th	2
			1976	Olympic Games	Men Sr.	2	2nd	1
Marvin Stalder		1928	Olympic Games	Men Sr.	8	1st	1
Neil D Stanga		2004	Junior Champ.	Men Jr.	8	5th	5
Justin Stangel		2002	Junior Champ.	Men Jr.	4-	9th	2
			2003	Junior Champ.	Men Jr.	8	2nd	5
			2010	World Champ.	Men Sr.	2+	4th	1
			2011	World Champ.	Men Sr.	2-	9th	1
			2012	World Champ.	Men Sr.	2+	6th	2
Elaine Stanley		1984	World Champ.	Wmn Lt.	4	2nd	4
Catherine Starr		2005	World U23	Wmn Sr.	4-	1st	2
Anne Stavney		1980	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	7th	4
Albert F Stefan,III	1991	Pan Am Games	Men Lt.	4	1st	4
			1993	World Champ.	Men Lt.	8	elim.	5
			1994	World Champ.	Men Sr.	Team		Alt.
Jovanni Stefani		2014	Junior Champ.	Men Jr.	8	9th	4
Amanda Steftleben	1992	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	3rd	4
Richard Stehlik		1977	World Champ.	Men Lt.	2x	3rd	1
			1978	FISA Lt. Champ.	Men Lt.	2x	3rd	Coach
Alexandra Stein		2011	World Champ.	Adaptv.	LTAMix4	6th	Cox
			2012	Paralympics	Adaptv.	LTAMix4	6th	Cox
Cynthia Steiner		1985	Junior Champ.	Wmn Jr.	2	5th	2
Mark Steinhilber	1975	Junior Champ.	Men Jr.	2	elim.	2
Katelynne Steinke	2014	World Champ.	Adaptv	ASW1x	8th	1
Joshua Steinman		1992	Junior Champ.	Men Jr.	8	1st	1
Scott N Steketee	1967	European Champ.	Men Sr.	8	2nd	5
			1967	Pan Am Games	Men Sr.	8	1st	5
			1968	Olympic Games	Men Sr.	8	6th	5
Phillip W Stekl		1978	World Champ.	Men Sr.	4+	4th	4
			1979	Pan Am Games	Men Sr.	8	1st	3
			1979	World Champ.	Men Sr.	8	5th	6
			1980	Olympic Games	Men Sr.	4+	no race	2
			1983	World Champ.	Men Sr.	8	7th	6
			1984	Olympic Games	Men Sr.	4	2nd	3
Kari Stenbakken		2004	Junior Champ.	Wmn Jr.	2	6th	1
			2005	Junior Champ.	Wmn Jr.	2-	5th	1
Yvonneke Stenken	1999	Junior Champ.	Wmn Jr.	2	7th	1
			2000	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	4th	3
Ralph W Stephan, Jr.	1948	Olympic Games	Men Sr.	2	elim.	1
Joseph Sterner		2015	Junior Champ.	Men Jr.	2x	15th	2
Edward G Stevens, Jr.	1952	Olympic Games	Men Sr.	8	1st	8
Eric Stevens		1982	World Champ.	Men Sr.	8	4th	8
Hugh Stevenson		1971	European Champ.	Men Sr.	4+	elim.	3
			1973	European Champ.	Men Sr.	8	6th	5
			1974	World Champ.	Men Sr.	8	1st	7
			1975	World Champ.	Men Sr.	8	5th	7
			1975	Pan Am Games	Men Sr.	8	1st	7
			1976	Olympic Games	Men Sr.	4	8th	3
			1977	Junior Champ.	Men Jr.	4+	9th	Coach
Shawn Stevenson		2003	World Champ.	Men Lt.	4x	6th	2
			2004	World Champ.	Men Lt.	4x	4th	1
Ian Stewart		2008	Junior Champ.	Men Jr.	4x	21st	1
Roger Stewart		1971	Junior Champ.	Men Jr.	8	8th	Cox
Steve Stibler		1980	Junior Champ.	Men Jr.	8	9th	1
Shannon Stief		2008	Junior Champ.	Wmn Jr.	2-	7th	1
Christopher Stiles	2011	World U23	Men	2-	11th	1
Kevin R Still		1983	World Champ.	Men Sr.	4	6th	3
			1984	Olympic Games	Men Sr.	2+	3rd	1
			1985	World Champ.	Men Sr.	8	3rd	6
			1986	Goodwill Games	Men Sr.	8	1st	7
			1986	World Champ.	Men Sr.	8	3rd	7
			1987	World Champ.	Men Sr.	4+	elim.	2
			1988	Olympic Games	Men Sr.	2x	elim.	2
Michael A Still		1987	World Champ.	Men Sr.	8	1st	4
			1991	Pan Am Games	Men Sr.	2	4th	2
			1992	Olympic Games	Men Sr.	Team		Alt.
John S Stillings	1980	World Champ.	Men Lt.	8	4th	Cox
			1983	Pan Am Games	Men Sr.	8	1st	Cox
			1984	Olympic Games	Men Sr.	4+	2nd	Cox
			1985	World Champ.	Men Sr.	4+	5th	Cox
			2003	Pan Am Games	Men Sr.	8	1st	Cox
Samuel Stitt		2005	World Champ.	Men Sr.	2x	10th	2
			2006	World Champ	Men Sr.	4x	8th	1
			2007	World Champ.	Men Sr.	2x	9th	1
			2008	Olympic Games	Men Sr.	4x	5th	2
			2009	World Champ.	Men Sr.	4x	12th	4
			2010	World Champ.	Men Sr.	4-	5th	3
			2011	World Champ.	Men Sr.	4x	8th	1
			2015	Pan Am Games	Men Sr.	2x	4th	1
			2015	Pan Am Games	Men Sr.	4x	5th	2
Ruth Stiver		2007	Pan Am Games	Wmn Sr.	2-	3rd	2
A E Stocker, Jr.	1960	Olympic Games	Men Sr.	4+	elim.	1
A M Stockhoff		1904	Olympic Games	Men Sr.	4	1st	4
Jennifer Stockwood	2009	Junior Champ.	Wmn Jr.	4-	6th	3
Kristi Stoddard		1987	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	4th	4
			1988	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	4th	6
			1988	Nations Cup	Wmn	8		6
Laurence R Stoddard	1924	Olympic Games	Men Sr.	8	1st	Cox
Charles S Stokes	1924	Olympic Games	Men Sr.	Team		Alt.
Stewart Stokes		1993	World Champ.	Men Lt.	8	elim.	Cox
Thomas Stolarski	2010	Junior Champ.	Men Jr.	4-	12th	2
Bruce Stone		1976	World Champ.	Men Lt.	8	3rd	1
			1978	FISA Lt. Champ.	Men Lt.	8	8th	3
Genevra Stone		2006	World U23	Wmn	8	1st	8
			2007	World U23	Wmn	4x	1st	4
			2011	World Champ.	Wmn Sr.	1x	11th	1
			2012	Olympic Games	Wmn Sr.	1x	7th	1
			2014	World Champ.	Wmn Sr.	1x	9th	1
			2015	World Champ.	Wmn Sr.	1x	4th	1
Gregg Stone		1977	World Champ.	Men Sr.	1x	11th	1
			1978	World Champ.	Men Sr.	1x	9th	1
			1979	World Champ.	Men Sr.	1x	elim.	1
			1979	Pan Am Games	Men Sr.	4x	3rd	3
Roger Stone		2012	World U23	Men Lt.	4x	10th	4
Brendon Stoner		2013	World U23	Men	8	2nd	5
James Storie		1967	Junior Champ.	Men Jr.	4+	11th	Cox
James E Storm		1964	Olympic Games	Men Sr.	2x	2nd	2
			1966	World Champ.	Men Sr.	2x	2nd	2
			1967	Pan Am Games	Men Sr.	2x	1st	2
Ernie Storr		1983	Junior Champ.	Men Jr.	2+	10th	Cox
Scott Storr		1980	Junior Champ.	Men Jr.	8	9th	Cox
Nancy Storrs		1975	World Champ.	Wmn Sr.	8	2nd	3
			1976	Olympic Games	Wmn Sr.	4+	6th	2
			1977	World Champ.	Wmn Sr.	4+	9th	3
			1978	World Champ.	Wmn Sr.	4+	2nd	4
			1978	World Champ.	Wmn Sr.	8	4th	3
			1979	World Champ.	Wmn Sr.	4+	9th	3
			1980	Olympic Games	Wmn Sr.	8	no race	7
			1983	Junior Champ.	Wmn Jr.	Team		Hd Mgr
Rachel Stortvedt	2013	World Champ.	Wmn Lt.	4x	2nd	1
William Stout		1974	World Champ.	Men Sr.	Team		Alt.
William A Stowe		1964	European Champ.	Men Sr.	4	7th	4
			1964	Olympic Games	Men Sr.	8	1st	8
			1965	European Champ.	Men Sr.	8	3rd	8
			1966	World Champ.	Men Sr.	2+	5th	1
			1967	European Champ.	Men Sr.	4+	6th	4
			1967	Pan Am Games	Men Sr.	4+	1st	4
			1968	Junior Champ.	Men Jr.	Team		Coach
			1969	Junior Champ.	Men Jr.	8		Coach
			1970	Junior Champ.	Men Jr.	Team		Coach
			1971	Junior Champ.	Men Jr.	Team		Coach
Michaela Strand		2006	Junior Champ	Wmn Jr.	2-	12th	1
			2010	World U23	Wmn	4-	1st	1
Ann Strayer		1978	Junior Champ.	Wmn Jr.	4x	7th	2
			1981	World Champ.	Wmn Sr.	4x	8th	3
			1982	World Champ.	Wmn Sr.	4x	4th	2
			1983	World Champ.	Wmn Sr.	4x	5th	1
			1986	World Champ.	Wmn Sr.	4x	8th	1
			1986	Goodwill Games	Wmn Sr.	4x	2nd	1
			1987	World Champ.	Wmn Sr.	4x	9th	1
			1988	Olympic Games	Wmn Sr.	Team		Alt.
Luther M Strayer, III	1978	Junior Champ.	Men Jr.	Team		MD
			1979	World Champ.	Men Sr.	Team		MD
			1982	World Champ.	Men Sr.	Team		MD
			1986	World Champ.	Men Sr.	Team		MD
			1987	World Champ.	Men Sr.	Team		MD
			1989	World Champ.	Men Sr.	Team		MD
			1990	World Champ.	Men Sr.	Team		MD
			1991	World Champ.	Men Sr.	Team		MD
			1992	Olympic Games	Men Sr.	Team		MD
Oswald Street		1975	Junior Champ.	Men Jr.	8	7th	Cox
			1976	Junior Champ.	Men Jr.	4w	2nd	Cox
Nina Streeter		1988	World Champ.	Wmn Lt.	2x	7th	1
John Streur, Jr.	1981	World Champ.	Men Sr.	Team		Alt.
Carol Stricki		1998	World Champ.	Wmn Sr.	2x	4th	1
			1999	World Champ.	Wmn Sr.	2x	11th	2
			2000	Olympic Games	Wmn Sr.	2x	4th	1
			2001	World Champ.	Wmn Sr.	4x	3rd	2
			2002	World Champ.	Wmn Sr.	4x	7th	2
Isabella Strickler	2015	Junior Champ.	Wmn Jr.	2x	7th	1
Peter Stroble		1991	Junior Champ.	Men Jr.	8	5th	7
			1992	Junior Champ.	Men Jr.	8	1st	5
			1994	World Champ.	Men Lt.	4	8th	4
Mark Stromberg		1988	Olympic Games	Men Sr.	Team		Ast Mgr
Scott Strong		1979	World Champ.	Men Lt.	8	2nd	2
			1981	World Champ.	Men Lt.	8	5th	6
John M Strotbeck	1983	Pan Am Games	Men Sr.	4	2nd	4
			1984	Olympic Games	Men Sr.	2	6th	2
			1985	World Champ.	Men Sr.	8	3rd	1
			1986	Goodwill Games	Men Sr.	2	2nd	2
			1986	World Champ.	Men Sr.	2	10th	2
			1987	Pan Am Games	Men Sr.	8	1st	1
			1988	Olympic Games	Men Sr.	4x	elim.	1
Hans Struzyna		2009	World U23	Men	4x	17th	3
			2010	World U23	Men	4x	10th	2
			2013	World Champ.	Men Sr.	4x	13th	3
			2015	World Champ.	Men Sr.	4x	12th	3
Jeremy Subin		1984	Junior Champ.	Men Jr.	4+	8th	Cox
Karl Sudar		1996	Junior Champ.	Men Jr.	8	4th	3
			1997	Junior Champ.	Men Jr.	8	2nd	6
Andrew H Sudduth	1979	Junior Champ.	Men Jr.	4+		3
			1981	World Champ.	Men Sr.	4+	2nd	1
			1982	World Champ.	Men Sr.	4+	3rd	1
			1983	World Champ.	Men Sr.	4+	7th	2
			1984	Olympic Games	Men Sr.	8	2nd	2
			1985	World Champ.	Men Sr.	1x	2nd	1
			1986	Goodwill Games	Men Sr.	8	1st	8
			1986	World Champ.	Men Sr.	8	3rd	8
			1987	World Champ.	Men Sr.	1x	7th	1
			1988	Olympic Games	Men Sr.	1x	6th	1
			1990	Goodwill Games	Men Sr.	4x	4th	1
			1990	Goodwill Games	Men Sr.	2x	8th	2
Fred Suerig		1904	Olympic Games	Men Sr.	4(2)	2nd	4
Derek Sulger		1988	Junior Champ.	Men Jr.	8	3rd	3
			1989	Junior Champ.	Men Jr.	8	5th	1
			1990	Junior Champ.	Men Jr.	8	3rd	8
Francis X Sulger	1963	Pan Am Games	Men Sr.	Team		Alt Cox
John J Sulger		1959	Pan Am Games	Men Sr.	Team		Hd Mgr
			1960	Olympic Games	Men Sr.	Team		Hd Mgr
			1963	Pan Am Games	Men Sr.	Team		Hd Mgr
			1967	Junior Champ.	Men Jr.	Team		Coach
Cary Sullivan		1994	Junior Champ.	Men Jr.	8	7th	7
			1997	Nations Cup	Men Sr.	8	2nd	4
			1998	Nations Cup	Men Sr.	4x	10th	3
James Sullivan		1975	World Champ.	Men Lt.	4	4th	2
James Sullivan		1999	World Champ.	Men Sr.	Team		Alt.
Kathy Sullivan		1973	European Champ.	Wmn Sr.	8	elim.	5
Patrick Sullivan	2005	World Champ.	Men Sr.	4+	2nd	3
			2006	World U23	Men	4x	14th	3
			2007	World U23	Men	4x	16th	3
Thomas Sullivan		2000	World Champ.	Men Lt.	4x	8th	4
Tiffany Sumner		1995	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	9th	7
			1997	Nations Cup	Wmn Sr.	4x	5th	1
Peter Suni		1971	Pan Am Games	Men Sr.	8	2nd	4
Phoenix Susak		2015	Junior Champ.	Men Jr.	4x	15th	1
Karl Sussman		1981	Junior Champ.	Men Jr.	8	10th	2
John Suter		1999	Junior Champ.	Men Jr.	Team		Coach
			2000	Junior Champ.	Men Jr.	Team		Coach
Keith Sutter		1996	Junior Champ.	Men Jr.	8	4th	1
Christopher Swan	1985	Junior Champ.	Men Jr.	8	3rd	8
			1992	Olympic Games	Men Sr.	Team		Alt.
			1994	World Champ.	Men Sr.	4+	2nd	3
			1995	Pan Am Games	Men Sr.	2+	2nd	2
			1995	Pan Am Games	Men Sr.	4+	1st	2
			1995	World Champ.	Men Sr.	2	9th	1
Erica Swartwout		2014	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	6th	3
Joseph Sweeney		1968	Junior Champ.	Men Jr.	Team		Coach
			1996	World Champ.	Men Sr.	2+	8th	Coach
Brian Sweenor		1991	World Champ.	Men Lt.	1x	5th	1
			1992	World Champ.	Men Lt.	1x	3rd	1
			1993	World Champ.	Men Lt.	1x	6th	1
			1994	World Champ.	Men Lt.	2x	10th	2
Katie Sweet		2006	World Champ.	Wmn Lt	4x	5th	3
Warren E Sweetser	1960	Olympic Games	Men Sr.	8	5th	2
Joseph Swift		1993	Junior Champ.	Men Jr.	2+	11th	2
Ted Swinford		1985	World Champ.	Men Sr.	2+	5th	2
			1986	World Champ.	Men Sr.	4	1st	1
			1987	World Champ.	Men Sr.	4	3rd	1
			1988	Olympic Games	Men Sr.	Team		Alt.
			1989	World Champ.	Men Sr.	Team		Alt.
			1996	World Champ.	Wmn Sr.	4	1st	Coach
Cynthia Swope		1983	World Champ.	Wmn Sr.	Team		Alt.
			1985	World Champ.	Wmn Sr.	Team		Alt.
			1986	World Champ.	Wmn Sr.	Team		Alt.
Stefanie Sydlik		2009	World Champ.	Wmn Lt.	4x	3rd	3
Britta Syverson		2013	World U23	Wmn	4x	6th	3
Nicole Sylvester	2005	World Champ.	Wmn Sr.	4x	5th	3
Catherine Symon		1994	World Champ.	Wmn Sr.	4x	6th	3
			1995	Pan Am Games	Wmn Sr.	4x	2nd	3
			1995	World Champ.	Wmn Sr.	2x	11th	2
			1996	Olympic Games	Wmn Sr.	4x	8th	3
Britta Syverson		2011	World U23	Wmn	2x	9th	1
			2012	World U23	Wmn	4x	10th	4
Alex Syverson		2010	World U23	Men	4-	7th	2
Kimberly Szokol		2013	World U23	Wmn	4-	8th	2
Vince Szymkowski	1967	Junior Champ.	Men Jr.	8	7th	Coach
			1968	Junior Champ.	Men Jr.	8		Coach

Copyright 2001 - Friends of Rowing History

Go Back To U.S. Team Members