U.S. Team Members

T

                                                Year             Championships             Team          Event            Place        Position

Alexander Taafe		2009	Junior Champ.	Men Jr.	8	4th	1
Travis Taffe		2013	Junior Champ.	Men Jr.	8	7th	3
			2014	Junior Champ.	Men Jr.	8	9th	3
Tracy Tackett		2007	World Champ.	Adptv	4+	5th	1
			2008	Paralympics	Adptv	4+	7th	2
Mitch Tamkin		1975	Junior Champ.	Men Jr.	8	7th	7
			1976	Junior Champ.	Men Jr.	4+	2nd	1
Robert Tanenbaum	1996	Junior Champ.	Wmn Jr.	Team		Coach
			1997	Junior Champ.	Wmn Jr.	Team		Coach
			1998	Junior Champ.	Wmn Jr.	Team		Coach
			1999	Junior Champ.	Wmn Jr.	Team		Coach
			2000	Junior Champ.	Wmn Jr.	Team		Hd Mgr
			2001	Junior Champ.	Wmn Jr.	Team		Hd Mgr
			2002	World Champ.	Wmn Jr.	8	3rd	Coach
			2003	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	2nd	Coach
Ryan W Taney		2004	Junior Champ.	Men Jr.	4+	10th	1
Adam Tapley		2006	World Champ.	Men Lt.	Team		Alt.
Abigail Tarquino	2015	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	3rd	3
Vanessa Tavalero	1994	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	6th	7
			1995	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	9th	8
Chad Taylor		2001	Junior Champ.	Men Jr.	2+	8th	Cox
			2002	Junior Champ.	Men Jr.	4+	7th	Cox
Graham Taylor		1996	Junior Champ.	Men Jr.	8	4th	4
			1999	Nations Cup	Men Sr.	8	1st	6
			2002	World Champ.	Men Sr.	Team		Alt.
John Taylor		2001	World Champ.	Men Sr.	4+	6th	Cox
Megan Taylor		1997	World Champ.	Wmn Lt.	4x	6th	1
Erin Teare		1987	Junior Champ.	Wmn Jr.	4+	4th	Cox
			1988	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	4th	Cox
			1988	Nations Cup	Wmn	8		Cox
Paul Teel		1983	Junior Champ.	Men Jr.	8	7th	7
Vanessa Teft		2004	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	7th	7
Devon Teichman		2008	Junior Champ.	Men Jr.	4+	8th	Cox
Jennifer Teraso		1987	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	4th	Cox
Thomas Terhaar		1995	World Champ.	Wmn Sr.	Team		Coach
			1996	World Champ.	Men Lt.	2	7th	Coach
			1997	World Champ.	Wmn Lt.	Team		Coach
			1998	World Champ.	Wmn Sr.	2x		Coach
			2000	Olympic Games	Wmn Sr.	4x	5th	Coach
			2001	World Champ.	Wmn Sr.	Team		Coach
			2002	World Champ.	Wmn Sr.	Team		Coach
			2003	World Champ.	Wmn Sr.	8	5th	Coach
			2004	Olympic Games	Wmn Sr.	Team		Coach
			2005	World Champ.	Wmn Sr.	Team		Coach
Laura Terheyden		2000	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	4th	1
			2001	Junior Champ.	Wmn Jr.	4	2nd	3
			2001	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	5th	7
Claudia Terlizzi	1997	World Champ.	Wmn Sr.	Team		Trainr
Lawrence Terry		1936	Olympic Games	Men Sr.	4+	elim.	Coach
Lawrence Terry, Jr.	1968	Olympic Games	Men Sr.	4	5th	4
			1970	World Champ.	Men Sr.	2	7th	1
			1972	Olympic Games	Men Sr.	8	2nd	8
John R Terwilliger	1979	World Champ.	Men Sr.	4	8th	3
			1980	Olympic Games	Men Sr.	4	no race	3
			1981	World Champ.	Men Sr.	4	elim.	4
			1982	World Champ.	Men Sr.	8	4th	5
			1983	World Champ.	Men Sr.	8	7th	3
			1984	Olympic Games	Men Sr.	8	2nd	3
			1986	Goodwill Games	Men Sr.	8	1st	5
			1986	World Champ.	Men Sr.	8	3rd	4
			1987	World Champ.	Men Sr.	2+	5th	2
			1988	Olympic Games	Men Sr.	4+	5th	1
Justin Teti		2004	Junior Champ.	Men Jr.	2x		1
Michael F Teti		1974	Junior Champ.	Men Jr.	8	9th	7
			1977	World Champ.	Men Sr.	2	6th	1
			1979	Pan Am Games	Men Sr.	4	2nd	4
			1984	Olympic Games	Men Sr.	Team		Alt.
			1985	World Champ.	Men Sr.	8	3rd	8
			1986	World Champ.	Men Sr.	2	10th	1
			1986	Goodwill Games	Men Sr.	2	2nd	1
			1987	World Champ.	Men Sr.	8	1st	1
			1988	Olympic Games	Men Sr.	8	3rd	1
			1989	World Champ.	Men Sr.	4x	elim.	1
			1991	World Champ.	Men Sr.	8	8th	1
			1992	Olympic Games	Men Sr.	8	4th	1
			1993	World Champ.	Men Sr.	2	10th	1
			1994	World Champ.	Men Sr.	Team		Coach
			1995	World Champ.	Men Sr.	Team		Coach
			1997	World Champ.	Men Sr.	8	1st	Coach
			1998	World Champ.	Men Sr.	8	1st	Coach
			1999	World Champ.	Men Sr.	Team		Coach
			2000	Olympic Games	Men Sr.	Team		Coach
			2001	World Champ.	Men Sr.	Team		Coach
			2002	World Champ.	Men Sr.	Team		Coach
			2003	World Champ.	Men Sr.	Team		Coach
			2004	Olympic Games	Men Sr.	Team		Coach
			2005	World Champ.	Men Sr.	Team		Coach
Paul Teti		1994	Junior Champ.	Men Jr.	4+	5th	4
			1995	Junior Champ.	Men Jr.	8	2nd	1
			1997	World Champ.	Men Lt.	4-	5th	3
			1998	World Champ.	Men Lt.	4-	9th	4
			1999	World Champ.	Men Lt.	4-	9th	3
			1999	Pan Am Games	Men Lt.	4-	1st	3
			2000	Olympic Games	Men Lt.	4-	6th	3
			2002	World Champ.	Men Lt.	4-	10th	1
			2003	World Champ.	Men Lt.	4-	8th	4
			2004	Olympic Games	Men Lt.	4-	9th	3
			2008	Olympic Games	Men Sr.	4-	9th	2
Christopher Tevis	2000	World Champ.	Men Sr.	Team		Alt.
James D Tew		1964	Olympic Games	Men Sr.	4+	elim.	3
Ryan Tewell		1996	Nations Cup	Men Sr.	8	1st	4
Jordan Tewksbury	2013	World U23	Men Lt.	2-	16th	2
			2014	World U23	Men Lt.	4-	7th	2
			2015	World U23	Men Lt.	2-	4th	1
Emily Theys		2011	World U23	Wmn	4x	7th	2
Cathleen Thaxton	1976	Olympic Games	Wmn Sr.	Team		Alt.
			1977	World Champ.	Wmn Sr.	8	7th	4
			1979	World Champ.	Wmn Sr.	4+	9th	1
			1980	Olympic Games	Wmn Sr.	2	no race	2
			1983	World Champ.	Wmn Sr.	4x	5th	3
			1984	Olympic Games	Wmn Sr.	2x	6th	2
Andrea Thies		1991	World Champ.	Wmn Sr.	4x	9th	3
			1993	World Champ.	Wmn Sr.	2x	8th	1
			1994	World Champ.	Wmn Sr.	4x	6th	2
			1995	Pan Am Games	Wmn Sr.	2x	2nd	1
			1995	World Champ.	Wmn Sr.	4x	5th	2
			1996	Olympic Games	Wmn Sr.	4x	8th	1
Brad Thomas		1970	World Champ.	Men Sr.	4+	11th	1
James Thomas		1970	Junior Champ.	Men Jr.	8	4th	6
			1971	Junior Champ.	Men Jr.	8	8th	2
Stephen Thomas		1997	World Champ.	Men Lt.	4x	4th	2
David Thompson		1984	Junior Champ.	Men Jr.	2+	6th	1
			1985	Junior Champ.	Men Jr.	4+	2nd	3
Fargo Thompson		1963	Pan Am Games	Men Sr.	8	4th	3
			1965	European Champ.	Men Sr.	8	3rd	7
Gayle R Thompson	1960	Olympic Games	Men Sr.	8	5th	3
Hugh C Thompson, III	1956	Olympic Games	Men Sr.	Team		Alt.
James Thompson		1936	Olympic Games	Men Sr.	4	elim.	1
Jay Thompson		2011	World U23	Men	4+	6th	4
Juliet Thompson		1984	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	4th	7
			1987	World Champ.	Wmn Sr.	4+	5th	2
			1988	Olympic Games	Wmn Sr.	8	6th	5
Park Thompson		1967	Junior Champ.	Men Jr.	4+	11th	3 
Rex Thompson		1971	Pan Am Games	Men Sr.	8	2nd	5
Ted Thompson		2001	Junior Champ.	Men Jr.	2+	8th	1
William G Thompson	1928	Olympic Games	Men Sr.	8	1st	4
Cara Thorn		1973	European Champ.	Wmn Sr.	4+	9th	1
Kristin Thorsness	1982	World Champ.	Wmn Sr.	8	2nd	3
			1983	World Champ.	Wmn Sr.	8	2nd	1
			1984	Olympic Games	Wmn Sr.	8	1st	7
			1986	World Champ.	Wmn Sr.	8	4th	3
			1987	World Champ.	Wmn Sr.	8	2nd	2
			1988	Olympic Games	Wmn Sr.	Team		Alt.
Carl Thunman		2006	Junior Champ.	Men Jr.	8	5th	6
William E Thurman	1952	Olympic Games	Men Sr.	8	1st	Alt.
Susan Tietjen		1991	Pan Am Games	Wmn Sr.	4x	1st	4
Thomas Tiffany		1969	European Champ.	Men Sr.	4+	11th	Cox
			1971	European Champ.	Men Sr.	8	12th	Cox
Joshua Tilden		2013	Junior Champ.	Men Jr.	4-	6th	1
Dana Tillson		1978	Junior Champ.	Wmn Jr.	4+	8th	1
Kent Timm		1995	World Champ.	Men Sr.	Team		Trainr
Cathy Tippett		1988	Olympic Games	Wmn Sr.	2x	6th	2
Constance S Titus	1904	Olympic Games	Men Sr.	1x(3)	3rd	1
Patrick Todd		2001	World Champ.	Men Lt.	4	9th	2
			2002	World Champ.	Men Lt.	4	10th	3
			2003	World Champ.	Men Lt.	8	2nd	3
			2004	Olympic Games	Men Lt.	4	9th	1
			2007	World Champ.	Men Lt.	4-	11th	3
			2008	Olympic Games	Men Lt.	4-	11th	2
			2008	World Champ.	Men Lt.	8	1st	5
Joseph S Toland		1948	Olympic Games	Men Sr.	2+	elim.	1
Joseph L Toland		1955	Pan Am Games	Men Sr.	4+	2nd	1
			1955	Pan Am Games	Men Sr.	8	1st	7
Ellen Tomek		2006	World U23	Wmn	2-	4th	2
			2007	World Champ.	Wmn Sr.	4x	6th	4
			2008	Olympic Games	Wmn Sr.	2x	5th	2
			2009	World Champ.	Wmn Sr.	2x	6th	2
			2013	World Champ.	Wmn Sr.	2x	7th	2
			2014	World Champ.	Wmn Sr.	2x	6th	2
			2015	World Champ.	Wmn Sr.	2x	11th	2
Helen Tomkins		2008	World U23	Wmn	1x	6th	1
			2009	World U23	Wmn	1x	8th	1
			2010	World U23	Wmn	4x	4th	1
			2013	World Champ.	Wmn Lt.	4x	2nd	3
Ladislau Tompa		2003	Junior Champ.	Wmn Jr.	Team		Coach
Dori Tompa		2004	Junior Champ.	Wmn Jr.	Team		Coach
Katherine Toothman	2011	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	3rd	2
Ryan Torgerson		2000	World Champ.	Men Sr.	4+	2nd	1
			2001	World Champ.	Men Sr.	4	4th	1
			2002	World Champ.	Men Sr.	8	3rd	1
			2003	World Champ.	Men Sr.	8	2nd	1
Michael Totta		1983	Pan Am Games	Men Sr.	Team		Alt.
Donald Tower		1987	Pan Am Games	Men Lt.	4	1st	3
Harold Tower		1932	Olympic Games	Men Sr.	8	1st	2
Chari Towne		1984	Olympic Games	Wmn Sr.	2	5th	2
Alison Townley		1985	World Champ.	Wmn Sr.	4+	6th	1
			1986	Goodwill Games	Wmn Sr.	4+	2nd	2
			1986	Goodwill Games	Wmn Sr.	8	2nd	5
			1986	World Champ.	Wmn Sr.	4+	6th	3
			1987	World Champ.	Wmn Sr.	4+	5th	4
			1988	Olympic Games	Wmn Sr.	8	6th	8
			1989	World Champ.	Wmn Sr.	1x	9th	1
			1990	World Champ.	Wmn Sr.	2x	3rd	1
			1990	Goodwill Games	Wmn Sr.	1x	2nd	1
			1990	Goodwill Games	Wmn Sr.	2x	2nd	2
			1991	World Champ.	Wmn Sr.	2x	8th	1
			1992	Olympic Games	Wmn Sr.	4x	5th	2
Joseph Townsend		1966	World Champ.	Men Sr.	8	elim.	8
			1979	Pan Am Games	Men Sr.	Team		Alt.
David S Townsley	1979	Pan Am Games	Men Sr.	8	1st	2
			1981	World Champ.	Men Sr.	2	11th	2
Timothy Tracey		2015	World U23	Men	4-	4th	3
Barbara Trafton		1978	World Champ.	Wmn Jr.	8	6th	7
			1984	World Champ.	Wmn Lt.	1x	2nd	1
			1985	World Champ.	Wmn Lt.	2x	4th	2
			1988	World Champ.	Wmn Lt.	2x	7th	Coach
Monica Tranel-Michini	1993	World Champ.	Wmn Sr.	4x	3rd	1
			1994	World Champ.	Wmn Sr.	4	2nd	4
			1994	World Champ.	Wmn Sr.	8	2nd	4
			1995	World Champ.	Wmn Sr.	8	1st	4
			1996	Olympic Games	Wmn Sr.	8	4th	6
			1997	World Champ.	Wmn Sr.	1x	7th	1
			1999	World Champ.	Wmn Sr.	8	2nd	1
			2000	Olympic Games	Wmn Sr.	1x	12th	1
Michelle Trannel	2006	World Champ.	Wmn Lt.	4x	5th	4
			2009	World Champ.	WMn Lt.	2x	11th	2
Kyle Traub		2014	World Champ.	Men Lt.	8	5th	1
Bradford Treadway	1983	Junior Champ.	Men Jr.	8	7th	5
Lois Trench		1973	European Champ.	Wmn Sr.	4x	9th	2
Andrea Trento		1998	World Champ.	Men Lt.	8	2nd	5
Nathaniel Trinsey	1978	Junior Champ.	Men Jr.	4x	12th	3
Nicholas Tripician	1999	World Champ.	Men Lt.	8	1st	7
			2002	World Champ.	Men Sr.	4+	6th	3
Wendy Campanella Tripician
			2002	World Champ.	Wmn Lt.	4x	3rd	4
			2003	Pan Am Games	Wmn Lt.	4x	2nd	2
			2007	World Champ.	Wmn Lt.	2x	11th	1
			2008	World Champ.	Wmn Lt. 4x	3rd	3
Edward Trippe		1965	European Champ.	Men Sr.	4+	11th	4
Nicholas Trojan		2009	Junior Champ.	Men Jr.	2x	25th	1
			2010	World U23	Men Lt.	2x	19th	1
			2012	World U23	Men Lt.	2x	4th	2
			2013	World Champ.	Men Lt.	2x	12th	2
			2015	World Champ.	Men Lt.	1x	5th	1
Sarah Trowbridge	2007	Pan Am Games	Wmn Sr.	2x	1st	1
			2007	Pan Am Games	Wmn Sr.	4x	2nd	2
			2008	World Champ.	Wmn Sr.	4-	2nd	3
			2009	World Champ.	Wmn Sr.	4x	2nd	3
			2010	World Champ.	Wmn Sr.	4x	5th	2
			2011	World Champ.	Wmn Sr.	2x	9th	1
			2012	Olympic Games	Wmn Sr.	2x	6th	2
Brian Tryon		2009	World Champ.	Men Lt.	4x	6th	1
			2010	World Champ.	Men Lt.	4x	6th	1
Evangelos Tsourtsoulas	2010	World Champ.	Men Lt.	2-	9th	1
Mark Tubergen		2013	World U23	Men	4+	8th	3
Michael Tuchen		1988	World Champ.	Men Lt.	8	2nd	2
Steve Tucker		1997	World Champ.	Men Lt.	1x	4th	1
			1998	World Champ.	Men Lt.	2x	9th	2
			1999	World Champ.	Men Lt.	2x	6th	2
			2000	Olympic Games	Men Lt.	2x	11th	1
			2001	World Champ.	Men Lt.	1x	4th	1
			2002	World Champ.	Men Lt.	1x	3rd	1
			2004	Olympic Games	Men Lt.	2x	7th	1
Robert Tucker		2003	World Champ.	Men Lt.	2x	13th	1
Slate Tuggle		1971	European Champ	Men Lt.	8	6th	Cox
Michael Tupek		2001	Junior Champ.	Men Jr.	2+	8th	2	
Amy Turner		1996	World Champ.	Wmn Sr.	4	1st	3
Chet Turner		1930	European Champ.	Men Sr.	8	1st	8
David L Turner		1948	Olympic Games	Men Sr.	8	1st	7
Douglas L Turner	1956	Olympic Games	Men Sr.	4+	elim.	1
Ian G Turner		1948	Olympic Games	Men Sr.	8	1st	8
Kerry Turner		1979	Pan Am Games	Men Sr.	8	1st	1
David Turnquist		1977	World Champ.	Men Lt.	4		4
			1980	World Champ.	Men Lt.	8	4th	1
			1981	World Champ.	Men Lt.	8	5th	1
Susan Tuttle		1977	World Champ.	Wmn Sr.	8	7th	6
			1978	World Champ.	Wmn Sr.	8	4th	6
			1979	World Champ.	Wmn Sr.	8	3rd	3
			1980	Olympic Games	Wmn Sr.	(4+)	no race	
			1981	World Champ.	Wmn Sr.	4+	3rd	1
Alex Twist		2015	World Champ.	Men Lt.	8	3rd	5
Kate Tylee		1995	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	9th	Cox
William Tytus		1969	European Champ.	Men Sr.	Team		Alt 1x
			1971	Pan Am Games	Men Sr.	1x	2nd	1
			1971	European Champ.	Men Sr.	8	12	8

Copyright 2001 - Friends of Rowing History

Go Back To U.S. Team Members